Bezpieczne wakacje w sieci – policja apeluje do rodziców i opiekunów o rozmowę z dziećmi

Dzieci i młodzież urodzone w erze cyfryzacji i mobilności elektronicznej, traktują świat online niemal na równi z tym realnym. Telefony, smartfony, komputery – to gadżety, które otaczają je na co dzień. W okresie wakacyjnym, szczególnie gdy doskwiera nuda, nieco częściej sięgają po rozrywkę i kontakt z innymi osobami online. Policja przestrzega, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – zarówno jako użytkownicy, jak i opiekunowie młodszych od siebie.

Dzisiejsza młodzież dużą część swojego czasu spędza przed ekranami komputerów i smarfonów z dostępem do Internetu. Różnice między światem wirtualnym i realnym mocno się zacierają, co może mieć negatywne skutki zarówno krótko- jak i długofalowe.

Rodzice i opiekunowie niestety nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, co ich dzieci piszą, oglądają w Internecie, w jakie gry grają ani z kim rozmawiają i co przesyłają. Zarówno najmłodsi jak i nastolatkowie są grupą najbardziej narażone na różnego rodzaju nieodpowiednie dla ich wieku treści.

Policja apeluje, by kontrolę nad aktywnością pociech w Internecie sprawować nie jedynie fizycznie – poprzez ograniczenie fizycznego dostępu do urządzeń czy wprowadzenie blokad rodzicielskich, ale przede wszystkim poprzez rozmowę z dzieckiem.

Jak wskazują funkcjonariusze, konieczne jest porozmawianie z dzieckiem na temat możliwości, jakie daje Internet oraz tego, w jaki sposób korzystać z niego bezpiecznie. Dzieci powinny mieć ustalony limit czasowy aktywności w Internecie. Rodzice powinni zadbać także o zabezpieczenie sprzętu poprzez instalację oprogramowania antywirusowego.

Rodzice, szczególnie nastolatków, powinni zwrócić uwagę na popularne aplikacje i media społecznościowe. Należy także reagować na wszelkie problemy i sytuacje, które sprawiają, że dziecko jest smutne czy złe. Jak podkreśla policja, pozornie błahe sytuacje dla młodego umysłu mogą mieć fatalne skutki.

Funkcjonariusze zwracają uwagę również na gry i popularne wyzwania, które mogą być niebezpieczne – od razu lub po wykonaniu pierwszych „niewinnych” zadań.