Zamknięte siłownie i sanatoria, obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej – nowe obostrzenia w 19 powiatach

Dwa wielkopolskie powiaty znalazły się na liście przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, jako tych, z największym przyrostem zakażeń. Zostaną w nich wprowadzone dodatkowe obostrzenia.  Jeden z nich znalazł się w tzw. „grupie czerwonej” z największymi obostrzeniami, a drugi w „grupie żółtej”, z nieco mniejszym zakresem obostrzeń.

Podczas porannej konferencji Ministerstwa Zdrowia, minister Szumowski poinformował o wprowadzeniu dodatkowych rygorów sanitarno-epidemiologicznych na terenie powiatów, w których odnotowywany jest największy przyrost zakażeń koronawirusem. Wytypowano 19 powiatów, które podzielono na grupę „czerwonych” oraz „żółtych”. Pod uwagę brano przyrost zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

W grupie tych pierwszych znalazł się m.in. powiat ostrzeszowski w Wielkopolsce. Na terenie tych powiatów obowiązkowe będzie noszenie maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej. Wprowadzony zostanie także m.in. zakaz organizacji targów i kongresów. Ponownie zamknięte zostaną siłownie i sanatoria, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Liczba uczestników wesel, pogrzebów i innych tego typu zgromadzeń ma zostać ograniczona do 50 osób.

Z kolei w grupie tzw. powiatów „żółtych” znalazł się powiat kępiński. Tam dodatkowe obostrzenia będą miały nieco mniejszy wymiar. Tam dodatkowe obostrzenia będą miały nieco mniejszy wymiar. Wprowadzony zostanie m.in. limit 100 osób na weselach czy pogrzebach. Dodatkowe zasady obejmą także m.in. sklepy i restauracje. 

Ministerstwo Zdrowia ma jeszcze dziś opublikować szczegóły dotyczące nowych obostrzeń w poszczególnych grupach powiatów.

Jednocześnie minister zaapelował do wszystkich mieszkańców Polski o stosowanie się do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego, szczególnie do obowiązku utrzymywania dystansu społecznego, zasłaniania nosa i ust m.in. w przestrzeniach zamkniętych lub zatłoczonych oraz regularnym i dokładnym myciu rąk i ich dezynfekcji.

Nowe obostrzenia mają zacząć obowiązywać od soboty, 8 sierpnia.

AKTUALIZACJA (10:04):

Maksymalna liczba pasażerów w komunikacji zbiorowej w powiatach objętych dodatkowymi obostrzeniami zostanie ograniczona do 50% miejsc siedzących.

Obowiązkowa będzie również rejestracja wesel.