Prokuratura zleciła policji zbadanie sprawy umieszczenia tęczowej flagi na pomniku Adama Mickiewicza

Na niektórych poznańskich pomnikach, podobnie jak część innych w całym kraju, pojawiły się tęczowe flagi, szaliki i inne materiały. To odpowiedź aktywistów na zatrzymanie aktywistki LGBT+ „Magrot” z Grupy Stop Bzdurom. Poznańska prokuratura poinformowała, że zleciła policji zbadanie sprawy umieszczenia flagi na jednym z pomników w Poznaniu – Adama Mickiewicza, który jest umieszczony na cokole.

W całym kraju na pomnikach umieszczane są flagi i szaliki w tęczowych kolorach. To akcja aktywistów środowisk LGBT+ mająca być wyrazem solidarności z transpłciową aktywistką Magrot (Michał Sz.) z grupy Stop Bzdurom.

W nocy część mniejszych poznańskich pomników także otrzymała tęczowe flagi i szaliki. Najbardziej widoczna jest jednak zmiana na pomniku Adama Mickiewicza, który jest bardzo wysoki i znajduje się na cokole. Powieszenie szarfy oznaczało prawdopodobnie konieczność wspięcia się na pomnik.

O sprawie poinformowała Grupa Stonewall, która opublikowała zdjęcie na swoim profilu.

Początkowo policja poinformowała, że nie otrzymała żadnego zgłoszenia dotyczącego dewastacji czy znieważenia pomników. Kilka godzin później, rzecznik Poznańskiej Prokuratury, Łukasz Wawrzyniak, w rozmowie z Radiem poznań przyznał, że prokuratura zleciła śledztwo pod kątem możliwego znieważenia pomnika Adama Mickiewicza. Na razie sprawą ma zająć się policja.

Co ciekawe, śledztwo ma dotyczyć tylko tego pomnika, nie obejmie pozostałych. Wcześniej nie prowadzono również śledztw w sprawie wieszania ozdób czy szalików klubów sportowych na poznańskich pomnikach.