Ponad 155 tysięcy młodych Wielkopolan korzysta z zerowego podatku PIT

Program “bez PIT dla młodych” to zwolnienie z podatku dochodowego osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Pomysł spotkał się z ogromną krytyką ekspertów i samorządów, dla których oznacza to brak dochodu z podatku od jednej z najbardziej aktywnych grup zawodowych. Tymczasem, jak wynika z danych ZUS, w Wielkopolsce korzysta z programu ponad 155 tysięcy osób.

Ulga dotyczy przychodów z tytułu pracy oraz z umów zlecenia do 85,5 tysiąca złotych w roku podatkowym. Osoby do 26. roku życia nie muszą rozliczać dochodu w PIT, a co ważne, zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników.

Pomysł od początku budzi wiele kontrowersji z uwagi z jednej strony na obniżenie wpływów do kas samorządów, a z drugiej zdaniem części ekspertów, może prowadzić do oszustw i “przepisywania” umów na młodych pracowników, szczególnie w firmach rodzinnych.

Bez względu na krytykę, program jest realizowany od 1 sierpnia 2019 roku. Jak wynika z danych ZUS, na które powołuje się Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w Wielkopolsce korzysta z niego ponad 155 tysięcy młodych.

Dziś ponad 155 tys. młodych Wielkopolan może otrzymywać wypłatę opodatkowaną stawką zero. Dla przykładu przy wynagrodzeniu 2,6 tys. zł na miesiąc w portfelu w skali roku pozostaje blisko 1,5 tys. zł

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

W skali kraju z ulgi korzysta łącznie ponad 2 mln młodych pracowników.