Czym się różni ubezpieczenie OC od autocasco?

Które ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe? Podstawową różnicą, jaką należy wskazać w zestawieniu OC i AC, jest ich obowiązkowość. Tylko zakup polisy OC jest wymogiem, którego nie można w żaden sposób obejść – o tym, że każdy kierowca musi je posiadać, stanowi polskie prawo. Nie ma większego znaczenia, czy samochód jest użytkowany codziennie, czy też przez […]

Które ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe?

Podstawową różnicą, jaką należy wskazać w zestawieniu OC i AC, jest ich obowiązkowość. Tylko zakup polisy OC jest wymogiem, którego nie można w żaden sposób obejść – o tym, że każdy kierowca musi je posiadać, stanowi polskie prawo. Nie ma większego znaczenia, czy samochód jest użytkowany codziennie, czy też przez większość czasu stoi w garażu.

Z kolei w przypadku autocasco mamy pełną dowolność. Podczas rutynowej kontroli przeprowadzanej przez policję nie musimy okazywać żadnych dokumentów potwierdzających, że mamy aktualne AC, ponieważ jest to ubezpieczenie dobrowolne. Pod wieloma względami warto jednak je mieć – dzięki temu za kierownicą poczujemy się pewniejsi.

Zakres obowiązywania OC i AC

Najważniejsze kwestie, które odróżniają OC i AC, to sytuacje, w jakich mogą się one przydać i zasady działania. To właśnie na tej podstawie powinniśmy podjąć decyzję, czy chcemy poprzestać jedynie na OC, czy jednak potrzebujemy również autocasco – przy czym trzeba od razu zaznaczyć, że trudno znaleźć kierowcę, który porusza się pojazdem bez aktualnego AC.

Co chroni ubezpieczenie OC?

Polisa OC zabezpiecza nas przede wszystkim przed ewentualnymi roszczeniami, jakie mogą mieć wobec nas osoby trzecie, które w jakiś sposób ucierpiały w wyniku wypadku. W takim przypadku można liczyć na odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC obowiązuje zarówno w sytuacji typowego zdarzenia drogowego, jak zderzenie z innym pojazdem czy obiektem, ale także w chwili potrącenia kogoś. Wówczas, szczególnie jeśli to my spowodowaliśmy wypadek, w wyniku którego pasażer drugiego samochodu potrzebował pomocy medycznej i rehabilitacji, to my zostaniemy obciążeni kosztami leczenia. Zadośćuczynienie, jakie możemy wtedy dostać od ubezpieczyciela, pozwoli na pokrycie kosztów, przynajmniej częściowo.

Co chroni ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest warte wykupienia, bo chroni przede wszystkim nas. Nie ma znaczenia, kto jest sprawcą zdarzenia, ponieważ niemal zawsze możemy liczyć na stosowną rekompensatę. Jeśli przykładowo stłuczka spowodowała znaczne uszkodzenie naszego auta, przez co wystąpiła konieczność naprawy, to po sporządzeniu kosztorysu w warsztacie samochodowym otrzymamy od ubezpieczyciela odszkodowanie, które pokryje wydatki związane np. z wymianą części.

Autocasco obowiązuje również w takich sytuacjach, jak kradzież auta czy też jego uszkodzenie na skutek działania natury, np. zalanie czy przewrócone drzewo, które naruszyło karoserię. Dlatego też, jeśli nie chcemy w przyszłości pokrywać wszystkich kosztów bez wyjątku, należy zatroszczyć się o taką polisę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC?

Znaczące różnice możemy dostrzec także w cenach za oba ubezpieczenia. Dlatego też, chcąc znaleźć korzystne OC, musimy przede wszystkim zwracać uwagę na wysokość składek. Te zaś są uzależnione od wielu czynników, takie jak wiek kierowcy, marka samochodu, miejsce zamieszkania czy nawet status cywilny. 

Koszt AC jest zaś zależny od zakresu jego obowiązywania. W związku z tym, przed jego wykupieniem, musimy dokładnie zapoznać się z ofertą danego towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby zdecydować się na polisę, która rzeczywiście będzie nas chronić w tych sytuacjach, o które obawiamy się najbardziej.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu?

Na polskim rynku nie brakuje ubezpieczycieli, którzy wręcz prześcigają się z najbardziej korzystnymi propozycjami. Żeby jednak podjąć właściwą decyzję, powinniśmy zapoznać się z ofertami co najmniej kilku z nich. Możemy w tym celu skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC/AC. Należy do nich chociażby Ocenapolis, który pozwala na zestawienie poszczególnych rozwiązań i tym samym wyłonienie tego najlepszego.