W Poznaniu powstanie chodnik, który będzie niszczył smog

W Poznaniu powstanie nietypowy chodnik, który powstanie z tzw. „zielonego betonu”. Specjalny materiał pozwoli na redukcję zanieczyszczeń powietrza. W skrócie oznacza to, że chodnik będzie niszczył powstający smog. Stworzenia nietypowej ścieżki podejmie się Skanska, która realizuje inwestycję polegającą na budowie Nowego Rynku w rejonie dawnego dworca PKS.

Wykonawca prac, który zastosował podobne rozwiązania już w innych polskich miastach podkreśla, że tzw. „zielony beton” jest rozwiązaniem szczególnie pożądanym w miejscowościach zmagających się z problemem smogu i zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych.

Materiał sprawia, że po jego kontakcie z promieniami słonecznymi dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx, które są rozkładane na naturalne związki, a następnie wraz z wodą opadową, są odprowadzane do gleby.

Co więcej, „antysmogowy chodnik” sam się oczyszcza. Skuteczność stosowanego rozwiązania została potwierdzona w badaniach.

„Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.”

Skanska

Rozwiązanie zastosowano i przetestowano przy okazji realizacji inwestycji w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Chodnik ma mieć około 4000 m2.  Prace przy jego tworzeniu rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku. Powstanie on w ramach realizacji budynku D kompleksu Nowy Rynek, który powstaje na terenie w rejonie dawnego dworca PKS. Chodnik, wraz z budynkiem ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2021 roku.

Skanska zakłada, że w ciągu roku chodnik z zielonego betonu ma zneutralizować równowartość zanieczyszczeń samochodu z silnikiem diesla jadącego ponad 70 tysięcy kilometrów.