Ponad milion złotych wsparcia na Szpital Kliniczny im. Jonschera w Poznaniu

Ponad milion złotych zostanie przeznaczonych na rozbudowę Szpitala Klinicznego im. Jonschera w Poznaniu dzięki charytatywnej akcji Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR 2020. W nietypowej zbiórce udział wzięło ponad tysiąc uczestników, którzy podjęli wyzwanie Trilsolation Challenge, wspólnie pokonując milion kilometrów w wirtualnej rzeczywistości.

Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów triathlonowego cyklu Ciech TRI TOUR 2020 do zmiany formuły zawodów, które miały odbyć się wiosną. Wtedy to podjęto współpracę z Pho3nix Foundation, co doprowadziło do pojawienia się pomysłu Trilsolation Challenge, czyli ogólnopolskiej kampanii społecznej, która z jednej strony miała wspierać służbę zdrowia, a z drugiej promować aktywność fizyczną wśród Polaków.

Podjęto decyzję o organizacji imprezy w świecie wirtualnym. Jednocześnie Sebastian Kulczyk zaoferował pomoc w zbiórce funduszy na rozbudowę szpitala dziecięcego im. Jonschera w Poznaniu.

Rozpoczęła się wirtualna rywalizacja, a za każdy pokonany przez uczestników kilometr, Sebastian Kulczyk przekazywał na rzecz szpitala złotówkę. Zawodników motywowała nie tylko sportowa rywalizacja, ale także możliwość wsparcia finansowego szpitala dla małych pacjentów.

Rywalizacja rozpoczęła się 29 maja i trwała do 19 lipca. Łącznie zgłosiło się 1342 ochotników. Jak się okazało, liczba aktywności sportowych w tym czasie osiągnęła poziom 48 261. Przez osiem tygodni rywalizacji pokonano 1 017 883 kilometry co oznacza 1 017 883 złote przekazane na rzecz Szpitala Klinicznego im. Jonschera.

To ogromne wsparcie dla poznańskiego szpitala. Dzięki tym pieniądzom będzie można zapewnić lepsze warunki leczenia i rehabilitacji m.in. dzieciom dotkniętym chorobami onkologicznymi. Za tą kwotą stoi wysiłek wielu ludzi, którzy zaangażowali się w tę akcję i rywalizując ze sobą, wsparli szlachetny cel, a przy okazji przyczynili się do promocji aktywnego i zdrowego stylu życia. Należą im się za to ogromne podziękowania. Dziękuję też pomysłodawcom akcji.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Sebastian Kulczyk, założyciel i twórca Pho3nix Foundation podkreślił, że kwota jest wynikiem zaangażowania i wspólnej pracy wielu ludzi.

Symboliczny czek został oficjalnie przekazany na w poniedziałek na Dziedzińcu przed Urzedem Miasta Poznania.

Chciałbym symbolicznie podziękować Fundacji medalem. Na jego awersie widać wizerunek naszego szpitala widziany oczami dziecka, rewers stanowią postacie dziecięce, a nad nimi tęcza, która jest symbolem nadziei na lepsze jutro. Jest też wybita sentencja Janusza Korczaka: “Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Laureaci naszego medalu przyczyniają się do tego uśmiechu, za co bardzo dziękuję.

Paweł Daszkiewicz, dyrektor szpitala

To nie koniec niespodzianek. Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR zapowiedziały kolejne wyzwanie w ramach cyklu Ciech TRI TOUR zaplanowanego w 2021 i 2022 roku. Będzie to próba pokonania 4,5 mln kilometrów. Tym razem, każdy pokonany w ramach nowej akcji kilometr to 1 złotówka, którą Sebastian Kulczyk przekaże na budowę nowego Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. 

Symboliczne rozpoczęcie kolejnej zbiórki miało miejsce w Urzędzie Miasta, gdzie pierwsze kilometry zostały pokonane przez Jacka Jaśkowiaka, Sebastiana Kulczyka oraz prof. dr. hab med. Marka Jóźwiaka.

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, od początku pandemii Sebastian Kulczyk i Pho3nix Foundation wspierają szpitale oraz służby medyczne walczące z koronawirusem. Pomoc finansową otrzymały szpitale jednoimienne w Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Tychach oraz w Warszawie. Pieniądze trafiły też do 63 Domów Pomocy Społecznej w całej Polsce, które opiekują się ponad 7 tysiącami pensjonariuszy. Łączna kwota wsparcia przekroczyła 10 mln złotych.