MPK Poznań kupiło kolejne urządzenia do dezynfekcji rąk. Rozpoczął się ich montaż w pojazdach

MPK Poznań zakupiło kolejne automaty z płynem do dezynfekcji, które są montowane w pojazdach spółki. To kolejne tego typu zamówienie. Pierwsze dezynfektory pojawiły się w tramwajach i autobusach wiosną tego roku.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że dbałość o higienę i dezynfekcję jest szczególnie ważna w miejscach publicznych. Odpowiednie stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów, w tym także Sars-CoV-2.

Już wiosną 2020 roku w tramwajach i autobusach zamontowano łącznie 635 dezynfektorów, które pozwalają na automatyczną i bezdotykową dezynfekcję rąk przez pasażerów. Po podłożeniu rąk pod urządzenie, czujka uruchamia mgiełkę z płynem dezynfekującym.

Urządzenia zostały zamontowane do poręczy znajdujących się przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens (w pozostałych tramwajach ­- ze względów konstrukcyjnych – dezynfektory rozmieszczone zostały w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej).

Pasażerowie zgłaszali, że jeden automat w pojeździe to często zbyt mało, by mogli z niego skorzystać wszyscy chętni. W odpowiedzi na prośby spółka kupiła kolejne 342 urządzenia.

Pierwsze dezynfektory dotarły już do MPK i są montowane w pojazdach. Dezynfektory są instalowane w autobusach przegubowych oraz tramwajach jednoprzestrzennych, które mogą pomieścić dużą liczbę pasażerów. Pozwoli to na większą dostępność możliwości dezynfekcji dla pasażerów.

Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra zapewnia co najmniej 4 tysiące dawek preparatu. Dezynfektory sprawdzane są codziennie, w trakcie przeglądów dolewany jest płyn do zbiornika.

Jednocześnie MPK Poznan przypomina, że wszystkie pojazdy są dezynfekowane codziennie.