Poznańska Nagroda Literacka – ogłoszono laureatkę i nominowanych do stypendium

Krystyna Miłobędzka została laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza  w tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Przyznano także nominacje do stypendium im. Barańczaka. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali zaplanowanej na listopad.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona 5 lat temu, po śmierci Stanisława Barańczaka. Inicjatorami byli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak i prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM.

Nagroda obejmuje dwa wyróżnienia – Nagrodę im. Adama Mickiewicza (60 tysięcy złotych) przyznawaną za całokształt twórczości oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. 

Laureatką tegorocznej nagrody im. Adama Mickiewicza została Krystyna Miłobędzka

Nagroda im. Adama Mickiewicza przyznawana jest twórcom zasłużonym, którzy wpisali się już w krajobraz kulturowy polskiej literatury. Bardzo mnie cieszy, że trafia ona do artystki związanej z naszym miastem. Krystyna Miłobędzka to poetka, która potrafi się bawić słowem; która potrafi ze słowa wydobywać niezwykłe sensy i znaczenia. Poetka, która nie zapomina w swojej twórczości o tym, że można pisać dla najmłodszych czytelników

prof. Bogumiła Kaniewska

Prezydent Poznania ogłosił nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Co ciekawe, w tym roku są to same kobiety. Jak zapewnił prof. Piotr Śliwiński, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, to wynik jedynie oceny literackiej, a nie “jakiejkolwiek tendencji”.

W tym roku nominowane są: Monika Glosowitz – badaczka literatury i krytyczka literacka za książkę “Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”; Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, animatorka kultury za książkę “Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz Joanna Żabnicka – poetka za książkę “Koniec lata”. 

Laureatka stypendium im. Barańczaka zostanie ogłoszona 20 listopada, podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek. Wtedy też wręczona zostanie Nagroda im. Adama Mickiewicza Krystynie Miłobędzkiej.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.