Piontkowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej: praca nauczyciela to coś więcej, niż godziny przy tablicy

Praca nauczyciela to coś więcej, niż godziny spędzone przy tablicy. To uwaga poświęcona podopiecznym, a także dbałość o ich ciągły rozwój i bezpieczeństwo – napisał w liście do nauczycieli szef MEN Dariusz Piontkowski.

Z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej, szef resortu edukacji narodowej wystosował do nauczycieli list, w którym wyraża uznanie dla ich dotychczasowej pracy i zaangażowania. Podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w procesie nauczania i wychowania młodego pokolenia.

Podkreślił, że Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich, którzy uczestniczą w procesie nauczania i wychowania młodych ludzi – nauczycieli, wychowawców, pedagogów, a także pracowników oświaty.

“Z tej okazji chciałbym wyrazić mój największy szacunek i wdzięczność za wytrwałość, entuzjazm oraz profesjonalizm, z jakimi realizują Państwo swoje powołanie zawodowe” – napisał minister edukacji narodowej.

Podkreślił, że “praca nauczyciela to coś więcej, niż godziny spędzone przy tablicy”. “To uwaga poświęcona podopiecznym, a także dbałość o ich ciągły rozwój i bezpieczeństwo. To również dzielenie z uczniami ich sukcesów i porażek, bycie blisko, wspieranie oraz zrozumienie potrzeb” – zwrócił uwagę Piontkowski.

Nawiązując do trwającej pandemii minister stwierdził, że czasowe zawieszenie zajęć zwróciło uwagę wielu ludzi na wychowawczy aspekt pracy nauczyciela.

“Sprostali Państwo wówczas konieczności nauczania na odległość, ale przede wszystkim na bieżąco wspierali swoich uczniów i ich rodziców. Państwa postawa – pełna rozwagi, spokoju, a także poczucia obowiązku – pomogła wielu młodym ludziom odnaleźć się w zupełnie nowych, niecodziennych okolicznościach” – oświadczył minister.

Przypomniał, że od początku września szkoły funkcjonują w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych. W ocenie ministra pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego pokazały, że stosowanie się do wytycznych i zaleceń sprawdza się. “Dziękuję za niezwykle świadome i pełne rozsądku podejście do kwestii bezpieczeństwa oraz za to, że uczą Państwo dzieci odpowiedzialności za siebie i innych” – napisał Piontkowski.

Wyrażając wdzięczność za codzienne starania edukacyjne i wychowawcze, minister życzył nauczycielom “wielu sukcesów, spełnienia zawodowego, a także nieustającej inspiracji – tak potrzebnej w pracy z młodymi ludźmi”. “Mam nadzieję, że osiągnięcia uczniów będą przynosiły Państwu radość i dawały poczucie dobrze spełnionego obowiązku” – podsumował.