Od początku roku w Poznaniu skontrolowano prawie 1300 taksówek – w ok. 19% przypadków ujawniono uchybienia

Poznańska straż miejska prowadzi kontrole taksówek osobowych na terenie miasta. Od początku roku sprawdzono prawie 1300 z nich, ujawniając ponad 240 uchybień.

Strażnicy sprawdzają przede wszystkim kwestie legalności wykonywania usług i rzetelności w zakresie działalności. Od początku 2020 roku skontrolowano 1295 pojazdów. Wszystkie kontrole przeprowadzono na postojach dla taksówek. Najwięcej działań przeprowadzono na terenie podlegającym pod Referat Wilda, gdzie sprawdzono 295 pojazdów.

Podczas kontroli sprawdzane jest oznakowanie zewnętrzne pojazdu oraz dane dostępne w aplikacji po zeskanowaniu kodu QR. Dzięki temu otrzymują informacje m.in. na temat możliwego braku np. badań lekarskich, legalizacji licznika, przeglądu technicznego pojazdu, licencji do wykonywania zarobkowego przewozu osób czy zgodności stosowanego cennika z wywieszoną informacją.

Od początku roku ujawniono 241 uchybień. Najczęściej dotyczyło to braku obowiązkowego oznakowania zewnętrznego pojazdów – była to kwestia w 133 przypadkach. W 45 brakowało obowiązkowej naklejki QR, która umożliwia dostęp do niezbędnych danych podczas kontroli.

Wśród pozostałych uchybień znalazły się m.in. brak cennika, brak legalizacji licznika i uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozów taksówkami na terenie miasta.