Tu, gdzie wszystko się zaczęło – w Parku im. Jana Pawła II powstanie Aleja Warciarzy

Już wkrótce w Parku Jana Pawła II powstanie “Aleja Warciarzy”, która będzie efektem współpracy Warty Poznań z Zarządem Zieleni Miejskiej. W czwartek posadzono pierwsze z drzew – platana klonolistnego.

Park Jana Pawła II na poznańskiej Wildzie znajduje się niedaleko siedziby klubu Warty Poznań, na terenie, który na początku XX wieku służył jako miejsce rozgrywania spotkań piłkarskich tzw. “dzikich drużyn piłkarskich”. To właśnie tam spotkali się założyciele pierwszego poznańskiego klubu piłkarskiego, czyli Warty Poznań.

Siedmiu młodzieńców, w wieku od 16 do 18 lat, to nawet nie jedna drużyna piłkarska. Koszulki, choć z wielkim wysiłkiem, kupiliśmy sobie własnym sumptem, buty też, kto mógł grał w “cywilnych”. Ze składek dobrowolnych kupiliśmy sobie pierwszą piłkę. Treningi na bramki z kupek ubrań, a kiedy już byliśmy zasobniejsi (w grosze), na dwie chorągiewki. Boisko? Pierwszy lepszy wolny teren: najpierw jakaś łąka przy Drodze Dębińskiej, później piaski popularnej “Sahary” (dzisiejsze Błonie Wildeckie)

fragment archiwalnej wypowiedzi Edmunda Szyca, jednego z założycieli klubu

Podkreślając swoją historię, klub chciał, by w tym rejonie upamiętnić Wartę na kolejne lata. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej, w parku powstanie Aleja Warciarzy. Będzie to również element działań dotyczących zrównoważonego rozwoju i przyjaznej środowisku polityki klubu, który pokazuje, że “Zieloni” to nie tylko określenie zawodników – natura jest bliska Warty. Najstarszy poznański klub piłkarski podkreśli – dosłownie i w przenośni – swoje wildeckie korzenie.

W czwartek posadzono pierwsze z drzew. Jest nim 3-letni platan klonolistny, który choć na razie ma ok. 3 metrów, to z czasem, wraz z koroną może urosnąć na 30 metrów. W najbliższych tygodniach wykonywane będą kolejne nasadzenia. Szpaler drzew tworzący Aleję Warciarzy ma upamiętniać osoby zasłużone dla klubu.

W symbolicznym posadzeniu drzewa uczestniczyli przedstawiciele Warty Poznań, Zarządu Zieleni Miejskiej i Rady Osiedla Wilda.

Włodarze klubu zapowiadają, że chcą zacieśniać współpracę z lokalną społecznością. W planach znalazły się kolejne działania, które będą realizowane w porozumieniu z Radą Osiedla Wilda.