Złote Hipolity 2020 – znamy laureatów

„Złoty Hipolit” buduje swój prestiż od 20 lat. Jubileuszowa Gala wręczenia Statuetki i Godności „Wybitna Osobistość Pracy Organicznej” przyznawanej przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, jest planowana na 24 października br. w Poznaniu.

„Złoty Hipolit 2020” uzyskał patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy. 

Tytuł „Sponsora Głównego Projektu Złoty Hipolit 2020” przyjęło PGNiG. Z kolei Partnerem Głównym tegorocznej edycji Złotego Hipolita została ENEA S.A. – Poznań. Sponsorami są: ATANER – Poznań, firma TFP – Dziećmierowo gm. Kórnik i PPHU A-LIMA-BIS Sp. z o.o. 

„Złoty Hipolit” odnalazł godne miejsce wśród stu czterdziestu czterech osobistości: przedstawicieli różnych profesji: świata nauki, mediów, biznesu, kultury, sztuki i duchowieństwa. Postawa ich wszystkich udowadnia misję projektu „Złoty Hipolit”: upowszechnianie wartości patriotycznych, szacunek dla pracy i tradycji pozytywistycznych, jako źródło pomyślności narodu. Osoby, które otrzymują Statuetkę Złotego Hipolita zyskują Godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”.

Święty w gronie laureatów

To fenomen nie tylko dla Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, ale dla całej Wielkopolskiej Ziemi. Pierwszą osobistością, która jako Dar, przyjęła Statuetkę „Złotego Hipolita” był Jan Paweł II, który jest dziś świętym. Akt przyjęcia Statuetki nastąpił w Watykanie, 1 sierpnia 2001 roku. „Złotego Hipolita” wręczył dr Marian Król, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Działo się to na tysięcznej audiencji w Watykanie.

Jak zostać kandydatem do nagrody „Złotego Hipolita”?  

Laureatów do nagrody zgłaszają osoby zaufania publicznego oraz kapituła, która jest powoływana corocznie. Przewodniczy jest szczególnie ważna w regionie osobistość. Są to zazwyczaj rektorzy wyższych uczelni miasta Poznania. 

Kapituła składa się zawsze z jedenastu osób i nie przeprowadza nad żadną propozycją głosowania. Każda osoba wyróżniona Statuetką musi uzyskać pełen konsensus wśród członków kapituły. 

W praktyce kapituła odbywa formalnie dwa posiedzenia. Na pierwszym z nich ustala skład osób nominowanych do Statuetki. Następnie Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego przeprowadza z wszystkimi nominowanymi stosowne rozmowy… Później jest drugie posiedzenie, we wrześniu każdego roku. Wtedy lista laureatów zostaje zatwierdzona.

Hollywood, Warszawa, Watykan, Poznań…  

… to te miejsca, które głównie są kojarzone z tegoroczny laureatami Statuetki Złotego Hipolita. Gdy o nich czytamy, wiemy, że ma to swoje realne uzasadnienie.

Osiem „Wybitnych Osobistości Pracy Organicznej” w roku 2020 przedstawia się następująco: 

  1. Prof. Stefan Jurga – fizyk, naukowiec, nauczyciel akademicki, Rektor UAM w  latach 1996–2002
  2. Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych
  3. Emilian Kamiński – aktor i reżyser, wokalistapisarz, Warszawa
  4. Prof. Witold Modzelewski – prawniknauczyciel akademicki, Wiceminister Finansów  1992–1996
  5. Prof. Andrzej Nowak –  historyk, sowietolog, publicystanauczyciel akademicki UJ w Krakowie, członek PAN,
  6. Abp Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, Gniezno 
  7. Prof. Hanna Suchocka – politykprawnik, nauczyciel akademicki, Premier RP 1992-1993,
  8. Prof. Ewa Wycichowska tancerka, choreograf, pedagog, menadżer kultury, Dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego w latach 1988-2016

Obrady kapituły zakończone sukcesem… 

Tych 8 osobistości udowadnia, że są to nazwiska prezentujące różne dziedziny życia, w tym naukowe i artystyczne. Są one związane w różnej mierze z Poznaniem lecz w znane i cenione w całej Europie. Mają wieloletni, stały i uniwersalny wkład w rozwój życia obywatelskiego, społecznego, gospodarczego, naukowego czy kulturotwórczego. Za ich wybór odpowiada w tym roku kapituła w następującym składzie: 

Przewodniczący: prof. Jan  Pikul – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 

Członkowie:

1. Renata – Borowska – Juszczyńska      dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu

2. prof. Roman Budzinowski         – dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM

3. Dominik Górny                            – sekretarz  Towarzystwa im. H. Cegielskiego 

4. Katarzyna Kamińska                    dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Poznań 

5. dr Marian Król                               prezydent Towarzystwa im. H. Cegielskiego 

6. Agata Ławniczak                           red. nacz. Telewizji Poznań    

7. prof. Tomasz Łodygowski           rektor Politechniki Poznańskiej

8. dr Magdalena Mrugalska-Banaszak –  dyrektor Muzeum Miasta Poznania

9. Ryszard Szulc                               – prezes Zarządu Ataner – Poznań

10. Tadeusz Wallas                            – prorektor UAM w Poznaniu

5 grudnia br. uroczysta gala na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Póki co, prace nad jej przygotowaniami trwają a Wielkopolanie znów mogą być dumni, że to u nich takie gale i projekty się odbywają.