Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu terenowego?

Auta terenowe cieszą się sporą popularnością, gdyż są wygodne, bezpieczne oraz sprawdzą się nawet w trudnych warunkach jazdy. Koszty utrzymania takich samochodów są jednak znacznie wyższe niż typowych modeli miejskich o niewielkiej pojemności silnika. Posiadacze terenówek muszą się również liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia, gdyż ta w dużej mierze zależy od parametrów pojazdu. Ile kosztuje wykupienie polisy dla samochodów terenowych?

Od czego zależy cena OC?

Koszty ubezpieczenia nie są dla wszystkich jednakowe, gdyż zależą od wielu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę sytuację kierowcy oraz stan i parametry pojazdu, które mają wpływ na wysokość składek. Na podstawie takich informacji oceniają ryzyko wystąpienia szkody oraz szacunkowe koszty jej likwidacji. Oznacza to, że właściciele drogich aut o dużej pojemności silnika, które dodatkowo są prowadzone przez niedoświadczonych kierowców, będą musieli zapłacić znacznie więcej za polisę. Co jest brane pod uwagę przy ustalaniu stawki OC?

  • miejsce zamieszkania właściciela auta,
  • pojemność silnika,
  • rocznik i stan techniczny samochodu,
  • marka i model pojazdu,
  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • zniżki za bezszkodową jazdę.

Na wysokość polisy OC może więc wpłynąć nie tylko to, jakim samochodem się poruszasz. Mimo to mając auto terenowe, składka będzie nieco wyższa. Na jaki koszt musisz się przygotować?

Ile zapłacisz za polisę OC auta terenowego?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje OC dla terenówki. Trzeba mieć na uwadze to, że stawki ubezpieczycieli się zmieniają i mogą się od siebie znacznie różnić. Wiele zależy też od modelu auta, jakie posiadasz, gdyż to ono w dużej mierze determinuje koszty polisy. Oczywiście najmniej zapłacą doświadczeni kierowcy, którzy zdążyli już zgromadzić maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. W nieco gorszej sytuacji są młode osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem. W ich przypadku koszt OC może być nawet 3-krotnie wyższy, biorąc pod uwagę te same parametry pojazdu. 

Przykładowo za auto terenowe o pojemności silnika 3,0 l doświadczony kierowca zapłaci ok. 600 zł. Opłacenie tego samego pojazdu przez osobę, która nie ma wypracowanych zniżek, będzie wiązało się z kosztem ponad 2000 zł. Rozbieżności są więc spore, dlatego najlepiej samodzielnie sprawdzić cenę polisy na podstawie swoich danych. Ubezpieczenie samochodu porównasz z rankomat.pl, korzystając przy tym z prostego w obsłudze kalkulatora. Wystarczy w formularzu podać informacje o aucie i właścicielu, aby oszacować średni koszt polisy OC.

Ubezpieczenie OC dla samochodu terenowego

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi mieć każdy właściciel pojazdu. Polisa obejmuje taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie, dlatego przy jej wyborze należy kierować się niską ceną. Jeżeli jesteś posiadaczem auta terenowego, powinieneś jednak rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia AC. Take modele samochodów są drogie i kosztowne w naprawie, a dobre autocasco uchroni Cię przed wysokim kosztem usunięcia szkody.

W tym przypadku głównym kryterium wyboru nie powinna być cena, a zakres ochrony. Polisa musi więc obejmować najbardziej prawdopodobne sytuacje, które mogą Cię spotkać. Możesz np. ubezpieczyć się od kradzieży, uszkodzenie auta przez osoby trzecie lub szkody spowodowane przez działanie zjawisk atmosferycznych. Od wybranego przez Ciebie pakietu zależy cena AC, dlatego koszt wykupienia polisy jest kwestią indywidualną.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla auta terenowego?

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma ustalone inne stawki, dlatego przed podpisaniem umowy warto przeanalizować poszczególne oferty. Pomocna w tym będzie porównywarka dostępna w internecie, która na podstawie podanych przez Ciebie informacji znajdzie najkorzystniejszą opcję. Dobrym pomysłem jest wykupienie pakietu OC i AC w jednej firmie, gdyż wówczas można znacznie zaoszczędzić. W tym przypadku możesz liczyć na niższą cenę ubezpieczenia lub dużo szerszy zakres ochrony autocasco.