Chcą oplatać Poznań sprzeciwem – dziś kolejna manifestacja po wyroku TK

W Poznaniu odbędzie się dziś kolejny protest związany z wczorajszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przerwania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Trybunał uznał prawo za niezgodne z Konstytucją, co spotkało się ze sprzeciwem części społeczeństwa.

Pierwsze manifestacje po wyroku Trybunału odbyły się już wczoraj w kilku miastach Polski, także w Poznaniu. Wieczorem uczestnicy przeszli z Placu Wolności na ul. Młyńską, pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.

Na dzisiaj zapowiadane są kolejne manifestacje. Protestujący spotkają się o godzinie 17:00 przy ul. Młyńskiej 14/2, czyli przy poznańskiej siedzibie PiS. Każda osoba ma zabrać ze sobą sznur lub sznurek, a następnie jeden jego koniec owinąć wokół dłoni, a drugi podać do osoby znajdującej się obok, w odległości około 2 metrów. W ten sposób uczestnicy chcą “oplatać Poznań swoim sprzeciwem”.

Taka forma protestu przy ul. Młyńskiej ma potrwać około 15 minut. Manifestacja ma przebiegać w ciszy i z zachowaniem dystansu społecznego. Organizatorzy zachęcają do umieszczenia haseł protestacyjnych na maseczkach.

Następnie uczestnicy ruszą w cichym marszu ulicami miasta. Taki “spacer” ma trwać około godziny, a trasa zakończy się przy Teatrze Polskim. Dlaczego tam? Jak wyjaśniają organizatorzy, o godzinie 18:30 zaplanowana jest tam debata o prawach kobiet, którą zapowiedziano kilka miesięcy temu.

Zaplanowana dawno temu, w czasie kiedy nie wydawało nam się możliwe potraktowanie praw kobiet w sposób jaki zrobili to dzisiaj pisowscy oprawcy.

organizatorzy

Wydarzenie nie jest oficjalnie zgromadzeniem, a uczestnicy mają zachować obowiązujące zasady reżimu sanitarnego.