Od listopada w Wielkopolsce będzie blisko 1,9 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

W najbliższych dniach liczba łóżek covidowych w Wielkopolsce zwiększy się o 470 i z początkiem listopada wyniesie 1862 – poinformowało biuro prasowe wojewody wielkopolskiego. Obecnie do dyspozycji osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa jest 1329 łóżek, ok. 320 pozostaje wolnych.

Tomasz Stube z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował w piątek, że w związku z coraz większą liczbą zakażeń wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk pracuje nad dalszym poszerzeniem bazy łóżkowej.

Wskazał, że decyzje wojewody o kolejnych łóżkach dla pacjentów z COVID-19 wynikają z rekomendacji przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który jako płatnik świadczeń zdrowotnych zna potencjał szpitali i może ocenić możliwości poszczególnych podmiotów.

“Przygotowujemy się do organizacji kolejnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 w wielkopolskich szpitalach. Wiem, że niekiedy te decyzje budzą sprzeciw czy to personelu, czy lokalnej społeczności, ale musimy być solidarni, niezależnie od tego, w jakim powiecie żyjemy. Naszym celem jest zabezpieczenie pacjentów w taki sposób, by w razie zakażenia byli hospitalizowani blisko domu” – powiedział Łukasz Mikołajczyk.

“Zależy nam na tym, aby w przypadku innych świadczeń, przejmował je na siebie powiat ościenny. Chodzi o to, aby w danym regionie dla nikogo nie zabrakło pomocy, niezależnie z jakim schorzeniem się zmaga

dodał wojewoda.

Od poniedziałku wojewoda wielkopolski wydał decyzje dotyczące szpitali w Chodzieży (6 łóżek), Grodzisku Wielkopolskim (93 łóżka), Ostrzeszowie (97 łóżek), Szamotułach (17 łóżek), Środzie Wielkopolskiej (40 łóżek), Śremie (2 łóżka) Pleszewie (2 łóżka) i Ostrowie Wielkopolskim (65 łóżek).

W kolejnych dniach Łukasz Mikołajczyk wydał decyzje dotyczące utworzenia kolejnych miejsc w szpitalach w Kościanie (41 łóżek), Obornikach Wielkopolskich (46 łóżek), Szamotułach (40 łóżek) i Rawiczu, w którym utworzonych zostanie 100 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Stube podał też, że wojewoda skorygował liczbę miejsc dla pacjentów z COVID-19 w Turku do docelowo 56 łóżek.

Szpitale, po otrzymaniu decyzji, otrzymują od wojewody od kilku do kilkunastu dni na przygotowanie się do stworzenia warunków dla pacjentów z koronawirusem.

W przypadku Poznania wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił ministrowi zdrowia propozycję zwiększenia bazy łóżkowej w Centrum HCP na Wildzie. Jest możliwość powstania tam 52 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.

W piątek służby wojewody podały, że wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1052 osób w regionie.