“Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” – rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dni są o wiele krótsze, a warunki pogodowe często nieprzyjają dobrej widoczności na drodze. Właśnie dlatego odpowiednie oświetlenie ma znaczenie. Ważne jednak, by światła w pojazdach były ustawione poprawnie. Tylko wtedy będą one w najlepszym zakresie oświetlały drogę, a jednocześnie nie będą oślepiały pozostałych uczestników ruchu. Szczególnie ważne są m.in. […]

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy dni są o wiele krótsze, a warunki pogodowe często nieprzyjają dobrej widoczności na drodze. Właśnie dlatego odpowiednie oświetlenie ma znaczenie. Ważne jednak, by światła w pojazdach były ustawione poprawnie. Tylko wtedy będą one w najlepszym zakresie oświetlały drogę, a jednocześnie nie będą oślepiały pozostałych uczestników ruchu.

Szczególnie ważne są m.in. wysokość ustawienia świateł, natężenie emitowanego światła oraz prawidłowy rozkład granicy światła i cienia. Istotna jest również odpowiednia przepuszczalność światła przez klosz.

Co roku policja prowadzi akcję “Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, wraz z instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz stacjami diagnostycznymi.

Policjanci w październiku i listopadzie prowadzą wzmożone działania profilaktyczne kontrolując oświetlenie zewnętrzne pojazdów. Do akcji przyłączyły się stacje kontroli pojazdów – w całej Polsce to 1 106 takich miejsc, z czego w Wielkopolsce udział biorą 164 stacje.

W ramach akcji, w poszczególne dni kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić i wyregulować światła w swoich pojazdach w wybranych punktach. Dziś pierwszy z takich dni, a kolejne odbędą się 7 i 21 listopada.

Lista stacji biorących udział w akcji w Wielkopolsce znajduje się tutaj.