Poznań znów protestuje w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Na Placu Wolności w Poznaniu odbył się kolejny protest związany z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał prawo do przerwania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie manifestujący wyruszyli w kierunku Katedry na Ostrowie Tumskim.

To już kolejny protest nie tylko w ostatnich dniach, ale także dzisiaj. Wieczorne protesty w całej Polsce rozpoczęły się około godziny 19:00. W Poznaniu protestujący spotkali się na Placu Wolności.

Wśród uczestników można było zauważyć osoby w różnym wieku i płci. Według pierwszych szacunków, w proteście na Placu Wolności i przylegających do niego ulicach wzięło udział kilka tysięcy osób.  Wielu protestujących miało transparenty z napisami takimi jak m.in. “Trzeba było nas nie wk*****ć”, “Wybór nie zakaz”, “To jest wojna”, “Moje ciało, mój wybór” i “Mam dość”. Podobne hasła były także wykrzykiwane w czasie manifestacji. 

Osoby, które zabrały głos wskazywały, że kobieta ma prawo wyboru i nikt nie powinien za nią podejmować decyzji, szczególnie w kwestiach dotyczących jej ciała i życia.

Manifestujący domagają się dymisji obecnego rządu oraz wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgodnego z Konstytucją.

Po manifestacji na Placu Wolności, uczestnicy wyruszyli na Ostrów Tumski pod Katedrę i siedzibę arcybiskupa Gądeckiego.

Zapis transmisji z manifestacji dostępny jest tutaj.