Blokada Poznania – kolejna forma protestu już dziś! Spodziewane są duże utrudnienia w ruchu

W poniedziałek w polskich miastach planowane są blokady dróg, jako kolejnej formy protestu przeciw czwartkowemu wyrokowi  Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przerywanie ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu za niezgodne z Konstytucją. W Poznaniu w godzinach popołudniowych także organizowane będą blokady.

Początek akcji zaplanowany jest na godzinę 16:00. To właśnie wtedy w wielu polskich miastach na ulicach mają pojawić się protestujący. Ruch blokowany ma być przez osoby w samochodach, na rowerach oraz pieszych uczestników.

Organizatorzy apelują o blokowanie ruchu samochodowego, autobusowego, tramwajowego, dojazdu do dworca i na lotnisko, dróg wylotowych z Poznania oraz dojazdów do trasy S11 i autostrady A2. Oprócz tego zablokowane mają być strategiczne skrzyżowania i ronda oraz ulice w mieście, a także pozostałe ulice w centrum i na obrzeżach.

Jak będzie wyglądać protest. Wśród propozycji jest m.in. spowalnianie ruchu samochodowego w najbardziej newralgicznych miejscach, takich jak m.in. ul. Bukowska, Rondo Starołęka, Rondo Kaponiera, Rondo Śródka czy Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego, spowalnianie ruchu rowerowego na trasach rowerowych, a także pieszo, poprzez spacerowanie po przejściach dla pieszych, głównie tych bez sygnalizacji świetlnej.

Wiadomo, że część osób chce blokowac m.in. ul. Niestachowską, ul. Starołęcką i wiadukt na Górczynie.

Uczestnicy zachęcani są również do zwracania uwagi pozostałych osób poprzez m.in. trąbienie czy głośne puszczanie muzyki w samochodach i przy przenośnych głośnikach.

Nie wiadomo jak długo ma potrwać akcja, ale o 19:00 planowana jest manifestacja na Placu Wolności, gdzie mają spotkać się uczestnicy, dlatego można spodziewać się utrudnień do tej godziny.