“Żelazko” najlepszą realizacją 2019 roku. Przyznano Nagrodę im. Baptysty Quadro

“Żelazko”, czyli kamienica przy ul. Ogrodowej 19, a konkretniej jej projektanci, pracownia CDF Architekci, otrzymała Nagrodę im. Baptysty Quadro. To wyróżnienie przyznawane za najlepiej zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie Poznania.

Nagroda przyznawana jest co roku za obiekt oddany do użytku w roku poprzedzającym. Tegoroczna edycja jest już 22. w historii.

W tym roku do finału zakwalifikowało się siedem najlepszych prac, w tym obiekty o charakterze mieszkaniowym, biurowym, użyteczności publicznej i usługowym. Jak podkreśla jury, poziom był niezwykle wysoki.

Ostetecznie laureatem została pracownia CDF Architekci za realizację tzw. “Żelazka”, czyli neorenesansowej kamienicy odtworzonej u zbiegu ul. Krysiewicza i Ogrodowej. Oryginalna kamienica w tym miejscu, na trójkątnej działce, powstała pod koniec XIX wieku. Ze względu na zły stan techniczny została rozebrana kilka lat temu.

W ubiegłym roku kamienica wróciła na mapę Poznania odtworzona według projektu CDF Architekci.

Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze

Karol Fiedor, prezesa zarządu CDF Architekci

Kapituła konkursowa wskazała nie tylko na przywrócenie charakterystycznego obiektu na trudnej realizacyjnie działce, ale także na trafne połączenie zrekonstruowanej fasady narożnej kamienicy ze współczesną formą i materiałami zastosowanymi w segmencie uzupełniającym (drugi budynek zlokalizowany wzdłuż ul. Krysiewicza). Podkreślono, że obiekt nie tylko wpisuje się w obraz okolicy, ale przede wszystkim podnosi standard tej części miasta.

Z uwagi na wysoki poziom tegorocznych kandydatów do nagrody, a także problemy z wyborem jednego laureata, kapituła konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu rówież wyróżnienia honorowego. Trafiło ono do Pracowni Architektonicznej Insomia za projekt budynków mieszkalnych “Nowy Strzeszyn”, zlokalizowanych w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego, Epicka.

Pojekt wyróżniono za wpisanie owej zabudowy w charakter, będącej na ukończeniu, dzielnicy. Podkreslono także rolę przygotowanych przestrzeni wspólnych pozwalających na budowanie i rozwijanie relacji sąsiedzkich, a także na zieleń, w tym utrzymanie istniejącego drzewostanu.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, w tym roku uroczystość przyznania nagrody odbyła się online.

Konkurs organizowany jest przez Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu