MTP będą protestować pod Kancelarią Premiera w Warszawie

Międzynarodowe Targi Poznańskie przyłączą się do protestu branży targowej, która jako jedna z pierwszych, jeszcze na początku marca, odczuła skutki pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń i obecnie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przedstawiciele branży domagają się zdecydowanych działań ze strony rządu w zakresie pomocy dla szeroko rozumianej branży targowej.

Międzynarodowe Targi Poznańskie jeszcze w lutym i marcu, zanim w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia Sars-CoV-2 odczuły skutki pandemii koronawirusa na świecie. Konieczne było przełożenie, a w ostateczności odwołanie zaplanowanych imprez i konferencji, co wiązało się z ogromnymi stratami finansowymi. Od miesięcy MTP nie mogą organizować wydarzeń i prowadzić swojej podstawowej działalności, na której zarabiają.

W ostatnich tygodniach, po wprowadzeniu w Poznaniu czerwonej strefy i związanych z nią obostrzeń, nie jest możliwe również prowadzenie nawet mniejszych wydarzeń, które rozpoczęto na początku wakacji.

Już wiosną tego roku, w części europejskich państw wprowadzono zapisy osobne dla branży targowej, które pozwoliły na ich działalność podmiotów przy zachowaniu wyszczególnionych obostrzeń. W Polsce branża traktowana jest całościowo, tak jak np. imprezy masowe i zgromadzenia.

W związku z pogłębiającymi się problemami branży oraz brakiem działań rządu w zakresie pomocy, powstał Komitet Obrony Branży Targowej, który w środę, 28 października, organizuje protest branży targowej.

Udział w proteście zapowiedziały również Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przedstawiciele MTP pojawią się na manifestacji pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i siedzibą PFR. Akcja określana jest jako “Spacer branży targowej” na trasie: Aleje Ujazdowskie od pomnika Ignacego Daszyńskiego do pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy będą mieli na sobie odblaskowe kamizelki – takie, jakie stosowane są np. podczas montażu stoisk wystawienniczych i targowych.

Dodatkowo, w godzinach 17:00-18:00, na znak protestu, targowa Iglica i Hol Wschodni w Poznaniu zostaną podświetlone na czerwono – podobnie jak inne obiekty targowo-wystawiennicze w całym kraju.

Postulaty Komiteru Obrony Branży Targowej:

Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ich ubiegłorocznego przychodu była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.

Otrzymanie rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.

W roku 2020 firmy targowe mogły działać tylko przez dwa miesiące. Przyjmując na siebie zobowiązania, związane z tarczą PFR i inną pomocą, posiadaliśmy informację o przesunięciu imprez targowych na miesiące jesienne. W tej chwili zostaliśmy jako branża ponownie zamknięci. Całkowicie uniemożliwia to odpracowanie skonsumowanej już pomocy. Zmieniono nam w sposób diametralny warunki ekonomiczne prowadzonej przez nas działalności. Wszystkie firmy targowe ucierpiały wskutek przesunięcia lub odwołania imprez targowych. Posiadamy jednak zobowiązania, związane z podpisanymi przez nas wcześniej umowami. Wynajęte hale, zaprojektowane i wyprodukowane stoiska to wartości, których nie możemy teraz odzyskać w postaci wystawionych faktur końcowych. Ponieśliśmy koszty i nie możemy spodziewać się ich rekompensaty. Zakaz działalności targowej wcześniej oraz obecnie powoduje, że nie widać końca tej sytuacji. Kolejne imprezy targowe przenoszone są na okolice środka 2021 roku, co oznacza, że możemy spodziewać się braku pracy przez następne miesiące. W naszej ocenie powrót na rynki targowe będzie możliwy najszybciej dopiero na jesień przyszłego roku.

Komitet Obrony Branży Targowej