Szpital tymczasowy ma powstać na terenie MTP i być jednym z pierwszych, które zostaną uruchomione w Polsce. Docelowo dostępnych będzie tam około 500 łóżek i ponad 40 łóżek respiratorowych. Szpital powstanie w tzw. „czteropaku”, czyli pawilonach 7, 7A, 8 i 8A.
Nadzór nad placówką będzie sprawował Wielospecjalistyczny Szpital im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.
Jak informuje Urząd Wojewódzki, trwa kompletowanie kadry medycznej. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk odbył w tej sprawie rozmowy z Wielkopolską Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Poinformowano również, że w najbliższych dniach zostanie uruchomiona strona rekrutacyjna nie tylko dla lekarzy i pielęgniarek czy ratowników, ale także techników elektroradiologii, opiekunów medycznych i wolontariuszy. Wojewoda podkreśla, że potrzeba wielu osób do sprawnego funkcjonowania placówki i zapewnienia pacjentom odpowiedniej opieki.
Prace przy przygotowaniu szpitala tymczasowego przebiegają zgodnie z harmonogramem i wiele wskazuje na to, że jeszcze w listopadzie zostanie on uruchomiony.
Wojewoda wielkopolski, który spotkał się dziś z grupą roboczą (wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, prezes MTP Tomasz Kobierski oraz dyrekcja szpitala im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej. ) powstałą w związku z budową szpitala tymczasowego podkreśla, że jest bardzo zadowolony ze współpracy z miastem, MTP i szpitalem miejskim przy ul. Szwajcarskiej. Wskazał, że wszelkie problemy rozwiązywane są na bieżąco.
W związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP wojewoda powołał również pełnomocników – ds. medycznych doktor Luiza Maria Korol i ds. technicznych – Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Koszt powstania szpitala tymczasowego to ponad 2 mln złotych.