Wciąż brakuje krwi w RCKiK. Potrzebne jest także osocze ozdrowieńców COVID-19

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu wciąż brakuje zapasów krwi, która nie bez powodu nazywana jest “najcenniejszym lekiem”, który może uratować ludzkie życie. Potrzebne jest także osocze ozdrowieńców COVID-19, które jest wykorzystywane do leczenia zakażonych będących w ciężkim stanie.

Według informacji z 28 października (dzisiaj), w RCKiK w Poznaniu jako “stan bardzo niski” określa się zapasy grup krwi: 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. Stan “niski” określono dla zapasów grup 0 Rh+ i A Rh+.

Krew od zawsze uważana jest za najcenniejszy lek, ponieważ nie może zostać sztucznie wyprodukowana, a potrafi uratować życie drugiemu człowiekowi. Dawcą może być osoba pełnoletnia do 65. roku życia, która jest zdrowa i nie ma przeciwskazań do oddawania krwi.

Krew można oddać w siedzibie RCKiK przy ul. Marcelińskiej w Poznaniu lub w punktach mobilnych (więcej informacji o oddawaniu krwi w czasie pandemii tutaj).

Potrzebne jest także osocze ozdrowieńców, którzy zostali uznani za wyleczeni i zdrowi po przejściu COVID-19. Zawiera ono cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu zakażonych osób będących w ciężkim stanie, których organizmy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wirusem.

Osocze mogą oddawać osoby w wieku 18-60 lat, które nie chorują przewlekle i w przeszłości nie otrzymały transfuzji krwi i jej składników.

Wszelkie informacje na temat oddawania osocza dostępne są na stronie RCKiK.