Coraz mniej dostępnych łóżek i respiratorów dla zakażonych koronawirusem

We wszystkich województwach w kraju powoli kończą się wolne respiratory; została jedna trzecia wolnych łóżek covidowych – wynika z informacji zebranych przez PAP. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.

Z danych opublikowanych w środę przez urzędy wojewódzkie wynika, że liczba wolnych łóżek szpitalnych dla osób chorych na koronawirusa sięga przeważnie jednej trzeciej dostępnych w danym województwie. Najwięcej jest w woj. dolnośląskim – 688, pomorskim – 620 i lubuskim – 558. Najmniej łóżek covidowych jest natomiast w województwie świętokrzyskim – 131 oraz w łódzkim – 279.

Biorąc pod uwagę dane podane przez wojewodów najwięcej wolnych respiratorów jest obecnie w województwie łódzkim – 81, na Dolnym Śląsku – 49 oraz w województwie lubelskim – 39. Najtrudniejsza sytuacja pod względem dostępności respiratorów jest w województwie opolskim – 9, podlaskim i pomorskiego – po 10, oraz w mazowieckim i małopolskim – po 12.

W Wielkopolsce zajętych jest ponad 1,1 tys. z 1,6 tys. łóżek covidowych – poinformowały służby wojewody. Obecnie liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1608. Zajętych jest 1137 z nich.

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 190 stanowisk respiratorowych; zajętych jest 68 z nich.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował jednocześnie, że w stolicy regionu trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniami docelowo ma pomieścić ok. 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych.