Na MTP powstaje szpital tymczasowy. Do pracy zgłosiło się już ponad 500 osób

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwają prace związane z budową szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Docelowo w czterech targowych pawilonach stanie prawie 600 łóżek z dostępem do tlenu, w tym prawie 50 łóżek intensywnej terapii z respiratorami.

Pierwsze przygotowania rozpoczęły się już po ustnej deklaracji ze strony wojewody w tym zakresie. Dzięki temu po oficjalnej decyzji nie trzeba było zaczynać od początku. Pierwsze wstępne plany przygotowano już wiosną, w czasie pierwszej fali epidemii, jednak wówczas nie było potrzeby budowania szpitala tymczasowego.

Duży wzrost zakażeń oraz liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 sprawił, że w całej Polsce rozpoczęło się szukanie miejsc dla chorych, a także budowy placówek tymczasowych. W Poznaniu taka placówka powstaje właśnie na MTP.

Dlaczego właśnie Targi? Z jednej strony to odpowiednie przygotowanie infrastrukturalne zarówno w samych halach jak i na terenie wokół. Hale wyposażone są w odpowiednie sanitariaty oraz instalacje. Na terenie mogą lądować helikoptery LPR, a także parkować zarówno pracownicy szpitala, jak i karetki. Istnieje również dogodny dojazd z różnych stron miasta oraz innych miast, a także do szpitala im. Strusia, który będzie pełnił nadzór nad placówką.

Nie bez znaczenia jest tu również doświadczenie ekip targowych w zakresie budowy i zabudowy, dzięki czemu budowa i przebudowa może przebiegać sprawnie i szybko.

Z uwagi na pandemię, nie jest możliwe organizowanie targów i imprez kulturalno-rozrywkowych ani kongresów, dlatego dostępne hale i teren nie są obecnie wykorzystywane.

Szpital na MTP ma zostać uruchomiony do końca listopada. Budowa jest finansowana ze środków rządowych w ramach strategii poszerzania bazy łóżkowej w każdym z województw.

Placówka powstaje w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. 

Poza podziałem na strefy brudną i czystą, wyznaczone są m.in. sale dla chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, magazyn medyczny, pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala oraz zaplecze sanitarne dla pacjentów. Na terenie MTP dostępne będą również:  trefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego.

Uruchomiona zostanie pracownia tomografii komputerowej oraz pracownia ultrasonografii i elektrokardiografii.

o nie jest łatwe zadanie, dlatego dziękuję pracownikom za pełne zaangażowanie. Grupa MTP od marca wspierała rząd i samorząd w walce z wirusem: oddawaliśmy hale na potrzeby magazynów, zapewnialiśmy transport, nasza gastronomia serwowała bezpłatne posiłki lekarzom. Dziś idziemy dalej. Część hal targowych będzie zaadaptowana na potrzeby szpitala, ale niektóre elementy wymagają prac budowlanych. Przykładem może być posadowienie zbiornika na tlen, który – pełny – może ważyć nawet 27 ton. Niezbędne są więc fundamenty, które zostały już wylane. Wkrótce zostanie rozłożona instalacja podająca tlen do łóżek, a także pozostałe dwie instalacje: sprężonego powietrza i próżni do łóżek respiratorowych. Meble, ścianki działowe i wyposażenie częściowo czeka już w magazynach, częściowo jest już zamówione. Czekamy na dostawę części sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych, pozostałą część wypożyczymy od firm działających na rynku.

Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP

Trwa nabór kadry lekarzy, personelu medycznego oraz pracowników. Zadanie to realizuje wojewoda wielkopolski we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Uruchomiono specjalną stronę internetową, za pomocą której do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się chętni. DOstępna jest ona tutaj.

Do środy (4.11) zgłosiło się już 568 osób, w tym 35 lekarzy różnych specjalności. Chęć pracy zadeklarowało również 105 studentów i studentek medycyny. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane