Stary Browar otwiera zrewitalizowany plac przy ulicy Ratajczaka

Stary Browar zakończył dziś prace budowlane na placu przy ul. Ratajczaka. Data jest nieprzypadkowa – 5 listopada przypada 17. rocznica otwarcia poznańskiego centrum. Nowy Plac Starego Browaru to nasz urodzinowy prezent dla poznaniaków i mieszkańców regionu – mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej centrum.

Dziś rano zdemontowano ogrodzenie oddzielające do niedawna teren budowy od chodnika i ciągów komunikacyjnych prowadzących do Pasażu Starego Browaru. Cieszymy się, że otwieramy plac dla naszych klientów, wszystkich mieszkańców i gości miasta w szczególny dla nas dzień – urodziny centrum. To jedna z naszych najważniejszych inwestycji w ostatnich latach, mimo, że nie ma komercyjnego charakteru. Rewitalizacja Placu to projekt wpisujący się w naszą strategię otwartości i zaangażowania w sprawy lokalne. Zależało nam, żeby stworzyć atrakcyjne miejsce spotkań, będące ozdobą centrum miasta.

– mówi Magdalena Kowalak ze Starego Browaru


 
Zielony plac z fontanną
 
Celem właściciela Starego Browaru było stworzenie nowoczesnego miejskiego placu – z dużą ilością zieleni, przyjaznego dla użytkowników. Projekt od początku był dużym wyzwaniem dla zespołu Starego Browaru i został zrealizowany dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu wielkopolskich firm – Pracowni Architektury 1050 oraz firmy ogrodniczej GARTE. Remont rozpoczął się w marcu 2020 roku. Cały teren zyskał nową nawierzchnię. Przed wejściem do Pasażu powstała fontanna, która będzie działać od wiosny do jesieni. W architekturę placu wkomponowano liczne ławki oraz siedziska w kształcie schodów od strony ul. Kościuszki. Zamontowano także kilkadziesiąt stojaków rowerowych.
 
Jednym z celów projektu było połączenie przestrzeni Parku Starego Browaru z terenem przed wejściem do Pasażu. Parkowe ogrodzenie przesunięto w głąb, uzyskując efekt “wylewania” się zieleni w stronę ulicy Ratajczaka. Nasadzono 40 nowych drzew i 250 krzewów.

Park to nasze “oczko w głowie”, dlatego tak bardzo zależało nam na zintegrowaniu tej przestrzeni z nowym placem. Większość nasadzonych roślin jest bezpośrednią kontynuacją zieleni parkowej – mam tu na myśli platany, lipy, kasztanowce, derenie, irgi i hortensje. Zupełną nowością natomiast są ozdobne jabłonie i trawy oraz setki kwiatów – głównie gatunków miodnych.

– mówi Magdalena Kowalak
 
Stary Browar świętuje “siedemnastkę”
 
Oddanie do użytkowania nowego Placu Starego Browaru zbiega się z 17. urodzinami centrum. W 2003 roku otwarto pierwszą część kompleksu – Atrium, a rok później – przestrzeń Dziedzińca Sztuki. W 2007 r. klientom udostępniono drugie skrzydło Starego Browaru, Pasaż.

Wyróżnikiem naszego centrum jest lokalizacja w sercu miasta. Traktujemy ją również jako zobowiązanie – czujemy się odpowiedzialni za kreowanie nowoczesnego wizerunku Poznania. Dbamy o to, żeby Stary Browar był żywą, integralną częścią miasta, nie osobnym bytem. Jesteśmy partnerem dziesiątek lokalnych projektów społecznych i kulturalnych rocznie. Plac Starego Browaru to kolejny dowód tego zaangażowania. Liczymy, że będzie dobrze służył mieszkańcom, a wiosną zaskoczy nas setkami kwitnących kwiatów

– podsumowuje Kowalak
 
Aktualnie Stary Browar przygotowuje się do zmian w funkcjonowaniu, które od soboty obejmą wszystkie centra handlowe w Polsce.

Mimo nowych ograniczeń dla naszej branży, ogłoszonych wczoraj przez Premiera, nadal będzie można korzystać z usług i robić zakupy w wielu punktach w Starym Browarze, m.in. w drogeriach, aptekach oraz w sklepach z żywnością, w tym w Strefie Zdrowej Żywności w Atrium -1, gdzie działają świetne marki oferujące ekologiczne i naturalne produkty

– mówi Marta Kabsch, PR Manager Starego Browaru
 
Zespół centrum nie ukrywa jednak, że decyzje Rady Ministrów będą miały negatywne skutki dla całej branży.

Tradycyjnie jesień to okres największych obrotów z uwagi na sezon jesienno-zimowy, popularne akcje rabatowe, np. Black Friday i nadchodzące święta, dlatego wiele firm liczyło na to, że po straconym sezonie wiosenno-letnim, uda im się odrobić część strat w drugiej połowie roku. Sklepy w Starym Browarze zadbały o ofertę, a teraz będą musiały czekać ze sprzedażą na zakończenie zakazu. Trzeba pamiętać, że centra handlowe to system naczyń połączonych; konsekwencje kolejnych ograniczeń ponosi cały szereg podmiotów – od właścicieli marek i pracowników sklepów, poprzez firmy zarządzające i obsługujące (ochroniarskie, sprzątające, techniczne), aż po właścicieli centrów handlowych. Mamy wielką nadzieję, że otwarcie galerii nastąpi najpóźniej na początku grudnia i że w tym gorącym przedświątecznym okresie będziemy mogli być otwarci dla naszych klientów również w niedziele.

– tłumaczy Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem