Trwa IV Forum Rozwoju Miast

Forum Rozwoju Miast jest międzynarodową konferencją pozwalającą na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w której biorą udział eksperci z całej Europy. Prelegenci mają doświadczenie – głównie praktyczne – w działaniach na rzecz rozwoju miast i sprawiania, by były przyjazne mieszkańcom. W tym roku zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in. specjaliści z Wiednia, Tallina, Jyväskylä, Bilbao, Eindhoven, […]

Forum Rozwoju Miast jest międzynarodową konferencją pozwalającą na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w której biorą udział eksperci z całej Europy. Prelegenci mają doświadczenie – głównie praktyczne – w działaniach na rzecz rozwoju miast i sprawiania, by były przyjazne mieszkańcom.

W tym roku zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in. specjaliści z Wiednia, Tallina, Jyväskylä, Bilbao, Eindhoven, Amsterdamu, Berlina, Kopenhagi, Oslo, Bolonii i Londynu. 

Tegoroczna edycja jest już czwartą w historii wydarzenia. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce i na świecie, prowadzona jest w wersji online. Spotkania, dyskusje, prelekcje i wykłady odbywają się za pośrednictwem Internetu.

W tym roku głównym tematem rozmów jest bezpieczeństwo w mieście na różnych płaszczyznach, a także możliwościach budowania świadomego i efektywnego kreowania wspólnoty z wykorzystaniem nowych technologii. 

W takim kontekście temat bezpieczeństwa przestaje dotyczyć jedynie zagrożenia zdrowia i życia. Staje się podstawą budowania zaufania społecznego, które stwarza warunki do rozwoju, integracji oraz wymiany społecznej. Nasz zeszłoroczny gość – Charles Montgomery – tworząc wizję miasta szczęśliwego, zachęca do przyjęcia perspektywy ośmio- i osiemdziesięciolatka. Tylko patrzenie oczami osób o skrajnie różnych możliwościach i kompetencjach pozwoli nam zrozumieć ich potrzeby, oczekiwania i pragnienia. Jedynie umiejętność silnej empatii oraz świadome projektowanie rozwiązań pozwolą nam realizować wizję dobrego miejsca do życia

Iwona Matuszczak – Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Wystarczy się zarejestrować. Na stronie Forum Rozwoju Miast dostępne są szczegółowy program i sylwetki prelegentów. 

Organizatorami IV Forum Rozwoju Miast są: Miasto Poznań, Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Związek Miast Polskich.

Forum rozpoczęło się wczoraj i potrwa jeszcze dziś.