W szpitalu MSWiA powstanie kilkadziesiąt miejsc dla chorych na COVID-19

W Szpitalu MSWiA w Poznaniu jednak powstaną łóżka dla pacjentów z COVID-19. Kilka tygodni temu dyrekcja placówki odmówiła wstrzymania przyjmowania pacjentów podkreślając, że to może oznaczać poważne pogorszenie zdrowia, a nawet utratę życia niektórych chorych. W sytuacji udało znaleźć się kompromis – w placówce zostanie wydzielona strefa dla pacjentów zakażonych koronawirusem, ale szpital utrzyma swoją dotychczasową działalność udzielając pozostałych świadczeń.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaiu, obecnie w Wielkopolsce jest 2331 tzw. “łóżek covidowych”, w tym 724 są jeszcze wolne. Zajętych jest rónież 122 z 235 łóżek respiratorowych, czyli przeznaczonych dla osób znajdujących się w najcięższym stanie.

Najwięcej miejsc dostęnych jest w poznańskich szpitalach – to łącznie 460 łóżek. Pozostałe znajdują się w: Wolicy (120 łóżek), Słupcy (178 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Środzie Wielkopolskiej (124 łóżka), Grodzisku Wielkopolskim (61 łóżek) czy Ostrzeszowie (83 łóżka). Oprócz tego część placówek w województwie ma również wyznaczone pojedyncze łóżka dla chorych, którzy są zakażeni.

Jak informuje WUW, nowe miejsca zostaną przygotowane również w poznańskim szpitalu MSWiA. Miesiąc temu ekarze poznańskiego szpitala MSWiA odmówili wykonania polecenia o nieprzyjmowaniu pacjentów, kiedy to 180 łóżek miało stać się “covidowymi”. Podkreślili wówczas w oświadczeniu, że dla wielu pacjentów przerwanie terapii oznacza nie tylko znaczne pogorszenie stanu zdrowia, ale nawet śmierć. (Więcej o sprawie tutaj).

Ostatecznie, jak dziś poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki, na podstawie porozumienia z dyrekcją szpitala, powstanie tam 60 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 15 respiratorowych. Szpital łącznie dysponuje 147 łóżkami i utrzyma część dotychczas świadczonych usług.

Niestety w stolicy Wielkopolski notujemy sporo zakażeń, stąd w konsultacji z dyrektorem szpitala i Narodowym Funduszem Zdrowia podjąłem decyzję o utworzeniu w szpitalu MSWiA 60 miejsc covidowych, utrzymując równocześnie działalność w zakresie hematologii

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Jednocześnie, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przygotowywany jest szpital tymczasowy, w którym docelowo ma się znaleźć prawie 600 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii z dostępem do respiratora.