W którym banku wziąć kredyt. A w którym konto. Sprawdzamy

Produkty bankowe są obecnie powszechne. Polacy na szeroką skalę korzystają zarówno z kredytów, jak i kont osobistych. Jeżeli również chcesz pożyczyć pieniądze lub otworzyć rachunek rozliczeniowy, sprawdź, w którym banku to zrobić i na co zwracać uwagę przy wyorze ofert.

Gdzie po kredyt

Podstawowe pytanie brzmi: jaki kredyt Cię interesuje? Jeżeli gotówkowy, otrzymasz go praktycznie w każdym banku. To najpowszechniejszy produkt, który nierzadko można zaciągnąć również przez Internet. Fakt, że wymagania formalne są dość mocno ograniczone przy kredycie gotówkowym, nie znaczy jednak, że jest on dostępny dla każdego. Bank ma obowiązek weryfikacji wszystkich klientów pod kątem zdolności i historii kredytowej, dlatego w przypadku braku udokumentowanych, legalnych dochodów czy w razie negatywnej historii kredytowej wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie.

Popularnym, ale znacznie bardziej skomplikowanym produktem bankowym jest kredyt hipoteczny. W odróżnieniu od gotówkowego ma on charakter celowy, tzn. pozyskane z niego pieniądze można przeznaczyć wyłącznie na sfinansowanie zakupu, budowy lub remontu nieruchomości. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego hipotecznego nie da się zaciągnąć przez Internet, ponieważ wiąże się z licznymi formalnościami i wymaga osobistego podpisywania umów czy weksli. Nie każdy, ale wiele banków ma w swojej ofercie kredyty hipoteczne.

Z kolei kredyt samochodowy jest dostępny w zaledwie kilku bankach. Aby się zorientować, w której placówce go zaciągnąć, warto pozyskać informacje z Internetu. Środków otrzymanych w ramach kredytu samochodowego nie można spożytkować w dowolny sposób – trzeba je przeznaczyć na sfinansowanie zakupu pojazdu. Co istotne, może to być zarówno nowy, jak i używany egzemplarz. Wysokość dostępnej kwoty zależy od Twojej zdolności kredytowej. Jak ją obliczyć? W tym celu warto sięgnąć po internetowy i całkowicie darmowy kalkulator zdolności kredytowej.

Gdzie po konto

Podobnie jak kredyty gotówkowe, tak i rachunki osobiste są powszechnym produktem oferowanym przez większość banków. Trudno wskazać konkretną markę, która ma najlepszą ofertę, ponieważ ulegają one częstym zmianom, dlatego zamiast gotowego rankingu wskażemy warunki, jakie powinno spełniać dobre konto osobiste. Kluczowy aspekt to brak opłat za jego prowadzenie i korzystanie z karty. Jeżeli kosztów nie da się uniknąć w żaden sposób, lepiej poszukać rachunku w innym banku.

Kolejna kwestia to możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów. Najlepiej, jeżeli jest ona dostępna w każdym bankomacie niezależnie od marki, jednak częstszym rozwiązaniem stosowanym przez banki jest darmowa obsługa wyłącznie we własnych, firmowych urządzeniach i odpłatność pobierania środków z bankomatów innych placówek. Jeżeli często robisz zakupy w Sieci czy korzystasz z usług online, ważnym elementem rachunku powinno być wsparcie dla najpopularniejszych systemów płatności, takich jak np. Blik, Google Pay czy Android Pay.

Poszukując oferty konta osobistego, warto też zorientować się w aktualnych promocjach. Wiele banków proponuje różnego rodzaju zwroty za wykonane zakupy, premie gotówkowe, karty upominkowe i rabatowe czy nagrody materialne za założenie konta oraz spełnienie nieskomplikowanych warunków, jak np. wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu. Skoro całkowicie za darmo można uzyskać korzyści, warto to robić. W znalezieniu najlepszej oferty konta osobistego pomoże Ci porównywarka dostępna pod adresem https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.