Epidemia HIV nie zniknęła. O konieczności testowania się będzie przypominać czerwona kokardka

Codziennie około 3-5 osób dowiaduje się, że są seropozytywne, czyli są zakażone wirusem HIV. W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 1615 nowych zakażonych, choć to tylko osoby, u których wykryto wirusa dzięki testom. Część nadal żyje w nieświadomości, co jest zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia AIDS, we wtorek w centrum Poznania będzie można zobaczyć charakterystyczną kokardkę przypominającą o chorobie i wirusie.

Epidemia HIV nadal jest jednym z największych współczesnych problemów ludzkości, z którą społeczeństwo i współczesna medycyna nie potrafi sobie poradzić. Tylko w ubiegłym roku w Polsce odnotowano rekordowo wysoką liczbę zakażeń HIV – aż 1615 przypadków. Co ważne jednak, wiele osób nie jest świadomych zakażenia, co jest niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla osób, które potencjalnie mogą zarazić.

We wtorek, 17 listopada, przed Europejskim Tygodniem Testowania na HIV i HCV oraz Światowym Dniem Aids, w 10 polskich miastach wyświetlane będą charakterystyczne czerwone kokardki z napisem “razem przeciw HIV”. Kokardka jest międzynarodowym symbolem epidemii HIV/AIDS. Akcję po raz kolejny przeprowadzi ruch Pozytywnie Otwarci.

Wyświetlanie na budynkach czerwonej kokardki (międzynarodowego symbolu epidemii HIV/AIDS) to sposób zwrócenia uwagi Polaków na ciągle żywy problem tego wirusa w naszym kraju. Jest to również piękny wizualnie akt solidarności z osobami żyjącymi z HIV. Chciałbym, aby stygmatyzacja seropozytywnych stała się przeszłością. Infekcja HIV już od dawna nie jest wyrokiem śmierci. Mamy doskonałe leki. Osoba żyjąca z HIV, która rozpocznie systematyczną  terapię ARV osiąga poziom niewykrywalnej wiremii w przeciągu 6-12 miesięcy i staje się niezakaźna dla partnera/partnerki. Sam żyję z HIV niewykrywalnym od 18 lat i jestem żywym dowodem na prawdziwość tezy, że HIV niewykrywalny = niezakażający (N=N). Chciałbym, żeby więcej osób w Polsce regularnie testowało się na HIV. A jeśli otrzymają wynik „pozytywny”, żeby wiedziały, że rozpoczynając leczenie, mogą w kilka miesięcy wrócić do normalnego życia

Tomasz Siara, społecznik HIV/AIDS, jeden z laureatów programu Pozytywnie Otwarci, twórca kampanii edukacyjnej „Niewykrywalni”

Choć dostępność terapii w Polsce jest powszechna i każda osoba zakażona HIV  może otrzymać odpowiednie dla siebie leki, to nadal AIDS jest wciąż przyczyną zgonów także ludzi młodych.

Tylko co dziesiąty Polak zrobił test na HIV. To o wiele za mało. Wypieramy ze świadomości ryzyko zakażenia tym wirusem. A teraz – w dobie COVID-19 – mam wrażenie, że zapomnieliśmy o nim niemal zupełnie. Ale on jest. I pozostaje groźny, jeśli nie zostanie w porę wykryty i poddany terapii. Testy to klucz do walki z tą epidemią.

aweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci

Organizatorzy liczą, że pojawienie się kokardki w przestrzeni publicznej zachęci do zrobienia sobie testów i rozmawiania o chorobie.

rasa przejazdu kokardki w Poznaniu 17 listopada będzie obejmować następujące ulice i place:  Al. Niepodległości, Karola Libelta, Młyńska, Solna, Al. Marcinkowskiego, Pl. Wolności, Ratajczaka, Kościuszki, Krakowska, Łąkowa, Strzelecka, Długa, Ogrodowa, Powstańców Wielkopolskich, Towarowa, Matyi, Most Dworcowy, Roosevelta, Św. Marcin, Al. Marcinkowskiego, 23 lutego, Pl. Wielkopolski, Małe Garbary, Garbary, Królowej Jadwigi.