“Paryż wielkich Wystaw Światowych” w Domu Bretanii w wersji online

Najsłynniejsze paryskie miejsca i atrakcje, a także część infrastruktury powstawały z myślą o… kulturze. Do organizacji Wystaw Światowych stolica Francji przygotowywała się na każdym szczeblu, a to, co obecnie tworzy współklimat miasta miało było budowane w związku z kolejnymi odsłonami wydarzenia. Posłuchać o tym będzie można już dziś podczas wykładu organizowanego przez Dom Bretanii.

Obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną nie oznaczają zerwania kontaktu z kulturą. Instytucje i miejsca kultury przenoszą swoją działalność – choć częściowo – do świata wirtualnego.

Już dziś odbędzie się wydarzenie z cyklu ,,Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”. O godzinie 18:30 na platformie ZOOM rozpocznie się prelekcja przygotowana przez historyka sztuki pracującego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – dra Pawła Ignaczaka.

Podczas wykładu poruszy tematykę Wystaw Światowych, które odbywały się w latach 1855-1900. Pierwsza Wystawa odbyła się w Londynie 1951 roku, ale dopiero od drugiej edycji, którą zorganizowano w Paryżu, w pełni wykorzystano potencjał wydarzenia i miasta. Przy każdej kolejnej okazji stolica Francji korzystała z miastotwórczego potencjału imprezy.

To właśnie z okazji lub z myślą o Wystawach budowano metro, dworce, pomniki, a także bulwary Napoleona III, miejskie linie kolejowe, Wieżę Eiffela czy Grand et Petit Palais.

Wykład będzie poświęcony zagadnieniu, jak Wystawy Światowe tworzyły oblicze XIX-wiecznego Paryża pod względem urbanistycznym, architektonicznym i artystycznym. Skupi się na najważniejszych osiągnięciach czterech wystaw, roku 1855, 1867, 1878, 1889 i 1900.

Udział w wykładzie jest darmowy. Prelekcja rozpocznie się o godzinie 18:30 na platformie ZOOM (link dostępny tutaj).