Szpital im. Strusia zawiadomi Prokuraturę w związku z emisją programu TVN

Dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu poinformowała, że po konsultacjach z kancelarią prawną, podjęła decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Ma to związek z emisją programu “Uwaga” TVN, w którym przedstawiono zakłamany zdaniem placówki obraz sytuacji hospitalizowanych pacjentów.

Sprawa ma swój początek w poniedziałek, kiedy to stacja TVN wyemitowała program “Uwaga”, w którym przedstawiła relacje kilku pacjentów szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, włączając w to nagrania zrobione przez jednego z nich.

Pacjenci relacjonują w materiale, że m.in. w nocy są pozbawieni opieki medycznej, pacjenci są pozostawieni “sami sobie”, osoby wymagające pomocy nie są reanimowane, a chorym nie udziela się pomocy. Reportaż został uzupełniony krótkimi nagraniami wykonanymi z ukrycia przez jednego z pacjentów.

Już na drugi dzień placówka stanowczo zaprzeczyła tym informacjom, nie tylko wyjaśniając przedstawione w materiale sprawy, ale także wskazując, że materiał i nagrania zostały zmanipulowane – są m.in. zbyt krótkie, by pokazać udzielaną pacjentom pomoc, autor nagrania nie pokazuje całego obrazu sytuacji, a sytuacje nie mają miejsca w dzień, tylko w nocy. (więcej na temat odpowiedzi szpitala można przeczytać tutaj).

Wczwartek ukazało się oświadczenie dyrektora poznańskiej placówki, doktora Bartłomieja Gruszki, który wskazał, że po konsultacjach z kancelaria prawną, dyrekcja podjęła decyzję o zawiadomieniu prokuratury w sprawie materiału TVN, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Jednocześnie skierowany będzie protest do Rady Etyki Mediów , KRRiT oraz zarządu stacji TVN i wydawcy programu “Uwaga”.

Jednocześnie dr Bartłomiej Gruszka opublikował także “List do Przyjaciół ze Szpitala Strusia”, w którym podziękował pracownikom placówki za wypełnianie swojej misji z szacunkiem dla godności dla chorego.