MPK testuje urządzenia filtracyjne

„Mamy świadomość zagrożenia, dlatego od początku pandemii podejmujemy działania, mające uniemożliwić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa” – zaznaczył prezes Zarządu MPK Poznań Wojciech Tulibacki. Jak dodał, wzmocniony został m.in. proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów, wprowadzono zasadę centralnego otwierania drzwi przez prowadzących pojazdy, a wszystkie tramwaje i autobusy wyposażono w automatyczne urządzenia do odkażania rąk. „Jako firma […]

„Mamy świadomość zagrożenia, dlatego od początku pandemii podejmujemy działania, mające uniemożliwić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa” – zaznaczył prezes Zarządu MPK Poznań Wojciech Tulibacki.

Jak dodał, wzmocniony został m.in. proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów, wprowadzono zasadę centralnego otwierania drzwi przez prowadzących pojazdy, a wszystkie tramwaje i autobusy wyposażono w automatyczne urządzenia do odkażania rąk.

„Jako firma otwarta na nowe technologie na bieżąco śledzimy nowe rozwiązania, także w zakresie ochrony przed COVID-19. Obecnie rozpoczynamy testy urządzeń filtrujących powietrze. Ich działanie ma być dwukierunkowe: mają poprawiać jakość powietrza w trakcie podróży, a po zjeździe do zajezdni umożliwiać ozonowanie” – dodał.

Nowoczesne urządzenia przypominają prostokątne pudełka zamontowane pod sufitem pojazdu. Stanowią system aktywnej poprawy czystości mikrobiologicznej, separacji alergenów i smogu w środkach komunikacji publicznej. MPK Poznań chce sprawdzić możliwość ich wykorzystania w poznańskich tramwajach i autobusach.

„W trakcie jazdy urządzenia filtrują powietrze za pomocą układów filtracyjnych HEPA14, separując wirusy, bakterie, alergeny, grzyby, roztocza i kurz. Kiedy pojazd jest w ruchu, wymiana powietrza następuje w nim co kilkanaście minut. Skuteczność filtrów HEPA 14 w +wyłapywaniu+ cząstek wielkości koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi co najmniej 99,99 proc.” – wskazał prezes Zarządu spółki Ster, będącej producentem rozwiązań dla transportu miejskiego, a jednocześnie dostawcą testowanych urządzeń Maciej Szymański.

„Dodatkowo, kiedy tylko jest to technicznie możliwe, czyli gdy pojazd nie jest użytkowany, urządzenia dezynfekują pojazdy ozonem, który skutecznie usuwa nagromadzone wirusy, bakterie i alergeny z powierzchni filtrów separujących powietrze. Jest to pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie na rynku” – dodał.

Urządzenia są obecnie testowane w dwóch pojazdach MPK Poznań; w jednym z autobusów i w jednym z tramwajów. Testy urządzeń potrwają jeszcze ok. miesiąca.

„Pandemia koronawirusa nie ustępuje, dlatego Miasto Poznań podejmuje kolejne kroki mające zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Niezwykle istotne są dla nas działania dotyczące komunikacji miejskiej, bo ten środek transportu jest przez nas traktowany priorytetowo i kwestia bezpieczeństwa podróżnych jest dla nas pierwszorzędna. Wspólne starania Miasta, przewoźnika oraz pasażerów, którzy pamiętają o zakrywaniu ust i nosa w pojazdach, prowadzą do tego, że z komunikacji miejskiej można korzystać bez obaw” – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.