Jak kupować telewizor w Black Friday?

Oferty Black Friday to zwykle dobra okazja do zakupu nowego telewizora. Jednak zanim zdecydujemy się na tę przynajmniej kilkuletnią inwestycję, warto sprawdzić czy promocyjny model rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania. Odpowiednio dobrana wielkość ekranu, rozdzielczość minimum 4K, zgodność ze standardami DVB-T2, oraz HDMI 2.1. a także jakość i inteligencja dźwięku to tylko niektóre cechy, które warto wziąć pod uwagę.

Telewizor nigdy nie jest za duży

Planujesz kupić telewizor z ekranem 55 cali? Często po powrocie do domu z telewizorem stwierdzamy, że jednak mógłby być o te 10 cali większy. Według badania zrealizowanego jesienią 2019 roku Europejczycy coraz częściej wybierają telewizory z większą przekątną ekranu. Telewizory o wielkości 55 cali i więcej stanowią już ponad 81 proc. sprzedaży na dużych europejskich rynkach. Co ciekawe klienci często oceniają wielkość telewizora już po jego instalacji. Według danych aż 69 proc. respondentów żałuje, że nie wybrało ekranu o większej przekątnej. Nie da się ukryć, że na większym po prostu widać więcej i przyjemność z oglądania jest większa. Ponadto minimalistyczna konstrukcja, telewizorów takich jak QLED sprawia, że ramki ekranów są praktycznie niewidoczne, nie odciągając naszej uwagi od oglądanych treści.

 

Gotowy na standardy jutra

30 czerwca 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Dlatego wybierając telewizor, warto zawczasu mieć pewność, że jest on zgodny z nowym standardem odbioru. Dzięki DVB-T2 uzyskamy m.in. wyższą jakość obrazu, która w przypadku dużych ekranów jest szczególnie ważna. W przypadku telewizorów firmy Samsung model nie ma znaczenia, bowiem wszystkie tegoroczne telewizory spełniają wymogi nowego standardu.

 

Telewizor idealny do konsol nowej generacji 

Fani gier konsolowych zwrócą uwagę na funkcje gamingowe telewizora. Jedną z ważniejszych tegorocznych nowości w telewizorach Samsung QLED takich jak np. Q80T jest wprowadzenie złącza kompatybilnego ze standardem HDMI 2.1, dzięki czemu gra zyska większą płynność. Wśród innych wartych odnotowania udogodnień wymienić można niewyczuwalny input lag oraz Automatyczny Tryb Gry, który po wykryciu konsoli optymalizuje ustawienia w telewizorze czy Dynamiczny Korektor Czerni. Z kolei przy rozwijaniu umiejętności z pewnością pomocna będzie funkcja Multi View, która podzieli ekran na dwie części, umożliwiając granie z jednej strony i odtwarzanie filmów instruktażowych z drugiej strony ekranu.

 

Perfekcyjny obraz bez ograniczeń

Jakość obrazu, który zapewni niespotykane wizualne wrażenia to kolejny ważny przy zakupie czynnik. Tegoroczne modele – takie jak Q950T czy Q800T – pozwalają odkryć nowy wymiar rzeczywistości. Rozdzielczość 8K to już nie tylko pieśń przyszłości, dlatego warto już teraz bliżej przyjrzeć się modelom, które oferuje jeszcze więcej satysfakcji z oglądania. Procesor Quantum 8K przy wykorzystaniu technologii Inteligentnego Skalowania poprawia jakość oglądanych materiałów do rozdzielczości możliwie bliskiej 8K*. Dzięki temu nasze ulubione filmy czy archiwalne nagrania można zobaczyć w zupełnie nowej odsłonie. Efekt spotęguje minimalistyczny design, który pozwala skupić całą uwagę na oglądanych treściach.

 

Dynamiczne efekty dźwiękowe

Doświadczenie prawdziwie kinowych wrażeń nie byłoby pełne bez spektakularnego brzmienia, które otacza widzów ze wszystkich stron. Nowy system głośników w telewizorach QLED dostarczy jeszcze więcej szczegółów, a technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS) odpowiada za dostosowanie dźwięku do akcji na ekranie. Innymi słowy, kiedy z jednej strony ekranu zobaczymy płynącą motorówkę, dźwięk będzie podążał zgodnie z jej trasą.

 

Warto dodać, że tegoroczne telewizory jeszcze lepiej współpracują z soundbarami. Już telewizor Samsung QLED Q80T i wyższe modele wraz z soundbarami Q-Serii takimi jak Q80T umożliwiają wykorzystanie funkcji Q-Symphony**. Synchronizuje ona głośniki obu urządzeń, kierując dźwięk na boki, do przodu i ku górze, co tworzy jeszcze bardziej przestrzenne efekty dźwiękowe.

 

*Efekty skalowania zależą od jakości, typu i rodzaju materiału wejściowego. Skalowanie może nie działać na materiały przesyłane z komputera i w trybie Gra.

**Q-Symphony wymaga przewodowego połączenia soundbara z telewizorem.