Szpital przy ul. Szwajcarskiej wprowadza zalecenia NFZ

Szpital im. Strusia w Poznaniu zapewnił Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ o wprowadzeniu zaleceń przekazanych przez Fundusz, mających na celu zwiększenie komfort i poczucia bezpieczeństwa pacjentów i pracowników.

Sprawa związana jest z publikacją materiału w programie “Uwaga” TVN, kiedy to reporterzy, opierając się na relacjach pacjentów oraz ich krótkich nagraniach wykonanych na terenie szpitala, wskazali na złą opiekę medyczną dla pacjentów szpitala, który od marca pełni funkcję placówki zakaźnej do walki z Covid-19.

Pacjenci twierdzili, że m.in. w godzinach nocnych nie ma opieki personelu medycznego nad chorymi, przyciski do wzywania pomocy przy łóżkach są wyłączane, a także, że pacjenci w ciężkim stanie nie są reanimowani w przypadku zatrzymania u nich funkcji życiowych.

Szpital stanowczo zaprzeczył takim informacjom podczas konferencji prasowej zorgnizowanej na drugi dzień po emisji programu (więcej tutaj), jednak nie wpłynęło to na decyzje o przeprowadzeniu kontroli w placówce, którą jeszcze tego samego dnia rozpoczął Urząd Wojewódzki. O wyjaśnienia poprosiło również Miasto, a także NFZ. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła postępowanie przygotowawcze (więcej: tutaj). Narodowy Fundusz Zdrowia zlecił wprowadzenie działań naprawczych (więcej: tutaj).

Dyrekcja placówki także skierowała sprawę do Prokuratury w związku z podejrzeniem przestępstwa dotyczącego m.in. naruszenia dobrego imienia szpitala i jego pracowników (więcej tutaj).

Jak poinformował Wielkopolski Oddział NFZ, szpital “pozytywnie” odniósł się do przekazanych zaleceń, a “w szpitalu zostaną przyjęte zmiany organizacyjne, mające na celu zabezpieczenie stałej obecności personelu w strefie izolacyjnej”. Placówka zobowiązała się również do wprowadzenia działań, które mają ograniczyć negatywne odczucia natury psychofizycznej u pacjentów. Jednocześnie wskazano, że pacjenci cały czas mieli możliwość konsultacji psychologicznej.

Dyrekcja zapewniła, że stosuje się do przyjętych zasad, mających na celu zapewnienie należytej opieki nad pacjentami.

Jednocześnie, prezydent Poznania poinformował, że na prośbę dyrekcji szpitala – także te, przekazywane kilka miesięcy temu – NFZ zorganizował stację dializ dla zakażonych. Do tej pory byli oni kierowani do placówki przy ul. Szwajcarskiej, co było dodatkowym obciążeniem dla personelu. Co więcej, szpital posiada zaledwie kilka stanowisk do dializ, co zdecydowanie nie odpowiada zapotrzebowaniu pacjentów, co powodowało konieczność długiego oczekiwania na swoją kolej.