Prawie 400 kg nielegalnego tytoniu w kontenerze pod Poznaniem

Sprawa prowadzona jest przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu. Na podstawie zebranego materiału, 5 listopada udali się na plac w Baranowie pod Poznaniem, gdzie stał kontener towarowy. Gdy przyjechali na miejsce, właściciel kontenera i jego zawartości akurat pakował część nielegalnego tytoniu do swojego samochodu. Jak ustalono, 31-latek najpierw kupował […]

Sprawa prowadzona jest przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Poznaniu. Na podstawie zebranego materiału, 5 listopada udali się na plac w Baranowie pod Poznaniem, gdzie stał kontener towarowy. Gdy przyjechali na miejsce, właściciel kontenera i jego zawartości akurat pakował część nielegalnego tytoniu do swojego samochodu.

Jak ustalono, 31-latek najpierw kupował liście tytoniu u rolnika z powiatu szamotulskiego, a następnie przywoził je do magazynu znajdującego się w powiecie poznańskim. Na miejscu, w kontenerze, przy pomocy specjalnej maszyny do cięcia liści, rozdrabniał towar, a następnie dzielił i chował do worków jutowych, w których sprzedawał dalej tytoń bez akcyzy.

W sprawie ujawniono i zabezpieczono niemal 400 kilogramów nielegalnego towaru, w tym 5 worków tytoniu krojonego oraz 7 balotów suszu tytoniowego. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wyceniono na prawie 300 tysięcy złotych.

Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty za przechowywanie i wytwarzanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzowych, za które poza odpowiedzialnością karną, grozi mu wysoka grzywna.