Zabytkowy gmach ZSZ odzyskał dawny blask. Prace zakończono przed terminem

Na dwa miesiące przed planowanym terminem zakończono prace związane z renowacją gmachu Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela. Zabytkowy budynek znajduje się u zbiegu ul. Działyńskich i Nowowiejskiego.

Budynek powstał w latach 1884-1886 i jest wybudowany w stylu neogotyckim. Znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków.

Prace związane z renowacją rozpoczęły się wiosną tego roku i były pierwszymi od wielu lat. Elewacja siedziby ZSZ była nie tylko zabrudzona i zaatakowana przez mikroorgnizmy, ale także była uszkodzona będąc świadkiem historii – widoczne były ślady ostrzałów z czasów II wojny światowej, a także nieestetyczne, cementowe wypełnienia ubytków, które wykonano w czasach powojennych.

W ramach prac oczyszczono, zdezynfekowano i naprawiono elewację, a następnie zaimpregnowano ją przed wilgocią. Dzięki temu udało się przywrócić jej dawny blask.

Całość zabezpieczono przed dalszą degradacją.

W ramach prac modernizacyjnych renowacji poddano także uszkodzony i silnie zanieczyszczony herbu oraz architektoniczne detale budynku. Wymieniono okna, a drzwi poddano renowacji. Zamontowano także nowe lamy.

Prace przeprowadzono również wewnątrz budynku, gdzie na najniższej kondygnacji skuto stare posadzki i tynki, osuszono zawilgocone ściany, a następnie na nowo otynkowano ściany i ułożono podłogi.

Gmach dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać ze schodowych platform dźwigowych oraz wyremontowanej łazienki. Przystosowano również wejście do budynku od strony podwórza.

Zgodnie z umową, wykonawca miał czas do końca stycznia 2021 roku na zakończenie prac, ale udało się je wykonać na 2 miesiące przed tym terminem. Jeszcze w tym tygodniu zostaną wykonane stosowne odbiory.