Będzie mniej łóżek covidowych w szpitalach powiatowych

W wielkopolskich szpitalach powiatowych stopniowo będzie zmniejszana liczba łóżek “covidowych”, czyli przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Decyzję i pierwszy etap planu działań przedstawił dziś wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk.

W związku z drugą falą pandemii i dużym wzrostem zakażeń koronawiursem, konieczne było zapewnienie większej liczby dostępnych łóżek dla zakażonych pacjentów. Powstawały dodatkowe miejsca w szpitalach powiatowych także w mniejszych miejscowościach.

Obecnie, w związku ze spadkiem liczby zakażeń, a także uruchomieniem szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, możliwe jest rozpoczecie przywracania miejsc na oddziałach do podstawowej działalności placówek. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji – łóżka covidowe mogą powrócić w przypadku kolejnego wzrostu zachorowań na COVID-19.

Liczba łóżek w szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy. Obecnie od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy liczbą około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Wojewoda przedstawił plan stopniowego zmniejszania miejsc covidowych w szpitalach powiatowych. Do końca grudnia “uwolnione” zostaną 430 łóżka.

W pierwszym etapie liczba łóżek zmniejszy się: w Kępnie (40 mniej), Krotoszynie (50), Kaliszu (31), Gostyniu (27), Kościanie (41), Chodzieży (66), Nowym Tomyślu (44), Obornikach (16), Wrześni (32), Puszczykowie (26), Kowanówku (22), Ludwikowie (20), Trzciance (42).

Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z COVID-19 są 3202 łóżka, w tym wolnych 1176. W przypadku łóżek respiratorowych na łączą liczbę 258 przypada 90 wolnych.