“Czas na Kulturę”, czyli wyjątkowa propozycja Stowarzyszenia na Tak!

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest ciężka, a rodzicom i opiekunom często brakuje ”chwili oddechu”. Chcąc w jak największym stopniu zapewnić odpowiednie warunki i komfort dzieci zapominają o sobie i swoich potrzebach. Z myślą o takich rodzinach Stowarzyszenie Na Tak organizuje kolejną edycję akcji „Czas na Kulturę”. W tym roku, z uwagi na szczególną sytuację epidemiologiczną, jest realizowana w formie mieszanej.

Codzienna, całodobowa opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem, połączona z ogromnym stresem, jaki towarzyszy rodzicom i opiekunom sprawia, że wielu dorosłych odczuwa problemy związane ze zdrowiem psychicznym i możliwościami poradzenia sobie z problemami. Chcąc w pełni poświęcić się dzieciom, zapominają o własnych potrzebach.
By dać im „chwilę oddechu” Stowarzyszenie na Tak już po raz kolejny organizuje akcję „Czas na Kulturę”, która obejmuje wyjścia do instytucji kultury oraz warsztaty dla rodzin. W ramach akcji rodzice mogą wybrać się na bezpłatne indywidualne wyjścia do instytucji kultury, podczas gdy opiekę nad ich podopiecznymi sprawują specjaliści. W ten sposób, choć przez jakiś czas, rodzice i opiekunowie mogą poświęcić się swoim potrzebom kontaktu z kulturą.

„Projekt ma na celu walczyć z wykluczeniem społecznym opiekunów osób niepełnosprawnych oraz ułatwić im dostęp do udziału w wydarzeniach kulturalnych. Tym samym zapewnić wytchnienie od codziennych obowiązków poprzez pomoc asystenta. Taki rodzaj wsparcia cały czas jest trudno dostępny, stąd pomysł na kontynuację zeszłorocznego projektu.”

Stowarzyszenie Na Tak


Z uwagi na obostrzenia i zamknięcie instytucji kultury, obecnie ta część akcji została zawieszona, ale wróci, gdy tylko kina, teatry czy muzea ponownie otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. Branża kulturalna liczy, że uda się przekonać władze do umożliwienia tego jeszcze w tym roku. Na szczęście, Czas na Kulturę obejmuje także inne elementy.
Pandemia i związane z nią obostrzenia wcale nie muszą oznaczać rozłąki z kulturą, zabawą i warsztatami. W dzisiejszych czasach technologia pozwala na spotkanie z nimi w zaciszu domowym.
W ramach akcji dostępne są m.in. wirtualne zwiedzania oraz warsztaty online dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami wraz z dziećmi. W ramach tych pierwszych przewodnik zabiera rodzinę na nietypowe, zdalne zwiedzanie. Dzięki temu, zapewniona jest “opieka” nad częścią merytoryczną kontaktu z kulturą, jednocześnie dostosowaną do potrzeb dorosłych i dzieci. W przypadku warsztatów do wyboru są muzyczne, taneczne i artystyczne.
W czasie spotkania online, dzieci i ich opiekunowie korzystają z propozycji zabaw i ćwiczeń przedstawionych przez prowadzącego. To ciekawa propozycja, która nie ma charakteru jednorazowego, ponieważ rodzice czy opiekunowie, mogą wykorzystać poznane w czasie warsztatów metody czy atrakcje do kolejnych zabaw i warsztatów z dziećmi.
Wszelkie informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są online.