Nowi żołnierze w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

75 ochotników wypowiedziało w niedzielę słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na placu jednostki wojskowej w Skwierzynie (Lubuskie), gdzie stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty tej brygady.

Jak poinformowała ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, z uwagi na stan pandemii przysięga odbyła się z wojskowym ceremoniałem, ale bez udziału gości. Złożyli ją rekruci z województw wielkopolskiego i lubuskiego. Wśród nich jest 21 kobiet.

„Do naszej brygady dołączyli ludzie różnych profesji, m.in. ratownik medyczny, pielęgniarka, trener personalny, fizjoterapeuta, geodetka, wychowawczyni z Domu Dziecka czy trójka siatkarzy z międzyrzeckiego klubu sportowego

powiedziała Jasińska-Pawlikowska.

Przysięga była dla rekrutów zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które przeszli na przykoszarowym pasie ćwiczeń w Skwierzynie. Przyszli terytorialsi zdobyli wiedzę na temat posługiwania się bronią, podstaw topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz taktyki. Odbyli też kilkunastogodzinne szkolenie bojowe, z zachowaniem odpowiednich zasad sanitarno-epidemicznych.

Na koniec szkolenia, instruktorzy przeprowadzili sprawdzian tzw. „pętli taktycznej” łączący wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia. Rekruci, którzy zaliczyli ten sprawdzian złożyli przysięgę wojskową w skwierzyńskiej jednostce.

„Stali się oni pełnoprawnymi żołnierzami WOT, to jednak nie koniec ich nauki. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata. Niektórzy z nich z pewnością już niebawem wzmocnią nas w walce z koronawirusem” – powiedziała Jasińska-Pawlikowska.

W wielkopolskiej brygadzie WOT służy blisko 1 800 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady są województwa wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.

W skali kraju ten rodzaj wojsk liczy już ponad 26 tys. żołnierzy, w tym ponad 22 tys. żołnierzy OT.