Zakończyła się tegoroczna edycja Festiwalu Ale Kino! Które produkcje nagrodzono?

W niedzielę zakończyła się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Kina Ale Kino! Tym samym, znani są już wszyscy laureaci konkursów na najlepsze filmy krótko- i pełnometrażowe.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się 29 listopada. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, została zorganizowana inaczej niż do tej pory – edycja realizowana była w formie online.

Jak podkreślali organizatorzy, w całej sytuacji znalazł się także pozytywny aspekt – po raz pierwszy w 57-letniej historii wydarzenia, mogli w nim brac udział wszyscy zainteresowani, bez względu na miejsce zamieszkania.

Przez osiem dni w ramach Ale Kino można było oglądać 120  filmów z 35 państw. Wszystkie były łatwo dostępne na specjalnie przygotowanym dla Festiwalu playerze. 

Festiwal zakończył się w niedzielę, 6 grudnia. Wówczas znani byli już wszyscy tegoroczni laureaci konkursów. Najlepsze filmy wybierane były przez profesjonalistów, a także młodych i dziecięcych widzów.

Wybrano najlepsze krótko- i pełnometrażowe produkcje.

Najlepsze filmy pełnometrażowe:

Jury Międzynarodowe Filmów Pełnometrażowych dla Dzieci Nagrodę Złotych Koziołków dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci przyznało filmowi  Mój brat ściga dinozaury w reżyserii Stefano Cipaniego. Wyróżnienie otrzymał film Szczęściara w reżyserii Johna Sheedy.

Jury Międzynarodowe Filmów Pełnometrażowych dla Młodzieży zadecydowało o przyznaniu Nagrody Złotych Koziołków irlandzkiemu filmowi Randki z Amber Davida Freyne’a oraz o wyróżnieniu filmu Alexandre’a Rockwella Sweet Thing.

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) trafiła do filmu Klub Brzydkich Dzieci, reż. Jonathan Elbers

Jury Młodych Filmów Pełnometrażowych zdecydowało się przyznać nagrodę Marcina za najlepszy film pełnometrażowy Antygonie w reżyserii Sophie Deraspe.

Nagroda Jury Eduaktorów Filmowych trafiła do obrazu Mój brat ściga dinozaury Stefano Cipaniego, a wyróżnienie otrzymały Fritzi. Przyjaźń bez granic w reżyserii Ralfa Kukuli, Matthiasa Bruhna i Wszyscy za jednego w reżyserii Johanne Helgeland.

Jury Dziecięce Filmów Pełnometrażowych przyznało Nagrodę Marcinka filmowi Czarny Młyn w reżyserii Mariusza Paleja, a wyróżnienie Klubowi Brzydkich Dzieci w reżyserii Jonathana Elbersa.

Nagrodę Partnera Głównego Festiwalu, PKO Banku Polskiego, ALE DEBIUT! dla najlepszego debiutu reżyserskiego otrzymał Johanne Helgeland z Norwegii za film Wszyscy za jednego.

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi otrzymał film Wszyscy za jednego.

Najlepsze filmy krótkometrażowe:

Jury Międzynarodowe Filmów Krótkometrażowych przyznało Złote Koziołki filmowi Jeszcze nie jesteśmy superbohaterami w reżyserii Lia Bertels.

Złote Koziołki dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla młodzieży otrzymał natomiast film Do piaszczystego morza w reżyserii Héloïse Ferlay, a specjalne wyróżnienie – Sny w reżyserii Mara Cerri i Magdy Guidi.

Jury Młodych Filmów Krótkometrażowych postanowiło przyznać nagrodę Marcina filmowi Coś do zapamiętania w reżyserii Niki Lindroth von Bahr.

Jury Dziecięce Filmów Krótkometrażowych przyznało swoją nagrodę obrazowi Najdalej od w reżyserii Kyung Sok Kima, a wyróżnienie – filmowi Luce i ja w reżyserii Isabelli Salvetti.

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszej polskiej animacji wyróżniającej sie walorami artystycznymi i wychowawczymi przyznano filmowi Na falach eteru w reżyserii Agaty Perszutów.