Działacze Razem chcą usunięcia symboli religijnych z miejskich budynków

Wielkopolscy działacze partii Razem złożyli dziś pismo do prezydenta Poznania i przewodniczącego Rady Miasta Poznania w sprawie usunięcia symboli religijnych z budynków miejskich.

W połowie listopada pisaliśmy o interpelacji dwójki radnych Nowoczesnej w sprawie usunięcia krzyża z sali sesyjnej Rady Miasta Poznania. W odpowiedzi prezydnet Jaśkowiak poinformował, że decyzję w tej sprawie powinna podjąć Rada Miasta, ponieważ sala jest użytkowana przez radnych. Poinformował również, że nie zgadza się ze stwierdzenim, że powieszenie krzyża jest niezgodne z Konstytucją.

Teraz z podobnym wnioskiem wystąpili przedstawiciele partii Razem. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego poinformowali, że skoro prezydent Poznania nie widzi podstaw prawnych do usunięcia symbolii religijnych w budynkach miejskich, to w takim razie powinien wskazać przepis, na podstawie którego krzyż został zawieszony.

Jednocześnie podkreślili, że Konstytucja gwarantuje wolność wyznania, a Polska jest pańswem neutralnym religijnie i światopoglądowo. Zdaniem przedstawicieli Razem, usunięcie krzyża z sali sesyjnej i innych instytucji miejskich i publicznych takich jak szkoły, przedszkola, urzędy czy siedziby rad osiedlowych, zagwarantuje wskazane w Konstytucji równouprawnienie światopoglądów i religii.

W Urzędzie Miasta złożono dziś dwa pisma. Do prezydenta Poznania z prośbą o wskazanie podstawy prawnej do powieszenia w urzędzie miasta symboli religijnych, a także do przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, z apelem, by sprawa zapewnienia równouprawnienia światopoglądowego trafiła do porzadku obrad Rady Miasta.