Zainaugurowano działalność Poznańskiej Rady Transportu Aglomeracyjnego

W środę, 9 grudnia, odbyło się pierwsze spotkanie Poznańskiej Rady Transportu Aglomeracyjnego. Głównym zadaniem PRTA będzie kształtowanie wspólnego stanowiska na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Skład Poznańskiej Rady Transportu Aglomeracyjnego stanowią reprezentanci różnych środowisk, którzy podczas dyskusji, będą mieli okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń, pomysłów i poglądów w zakresie różnorodnych aspektów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dzięki powołaniu Rady jej przedstawiciele będą mogli łatwiej przekazywać swoje uwagi i rekomendacje odnośnie proponowanych przez ZTM nowych rozwiązań w komunikacji zbiorowej, m.in.: organizacyjnych, przewozowych, handlowych, taryfowych czy infrastrukturalnych.

– Powstanie Rady zostało zainicjowane przez pracowników Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, którzy zarazili mnie tym pomysłem równocześnie proponując objęcie obowiązków moderatora Rady. Rada skupia szerokie grono osób, mieszkańców miasta i powiatu poznańskiego reprezentujących instytucje samorządowe, przedsiębiorców, ruchy miejskie, ekologiczne, seniorów i młodzież, operatorów transportu publicznego i naukowców, którym mocno na sercu leży dobro współmieszkańców i troska o rozwój i jak najwyższą jakość transportu w aglomeracji, zwłaszcza zbiorowego i współdzielonego. I to właśnie jest nasz podstawowy cel, aby w toku cyklicznych dyskusji identyfikować obszary, gdzie transport publiczny niedomaga i aby na drodze konsensusu wykuwać rekomendacje zmian i usprawnień dla ZTM

– tłumaczy dr Hubert Igliński, autor i współautor ponad 80 publikacji naukowych oraz popularyzacyjnych, specjalizujący się w transporcie niskoemisyjnym i logistyce miejskiej, aktywny w mediach lokalnych i ogólnopolskich

– Rada będzie głosem doradczym i – na co bardzo liczymy – ułatwi podejmowanie wspólnie uzgodnionych, optymalnych dla pasażera decyzji w ważkich dla mieszkańców aglomeracji tematach związanych z transportem publicznym – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Rada będzie organizować dwa razy w roku otwarte spotkania dla mieszkańców, w których będą mogli uczestniczyć także przedstawiciele mediów. W czasie tych spotkań będzie możliwość przyjrzenia się pracy i dotychczasowym rekomendacjom rady, zapoznania się z opiniami ekspertów oraz udziału w dyskusjach dotyczących transportu publicznego. Zainteresowani będą mogli także zgłosić swoje propozycje rozwiązań czy sugestie w zakresie poprawy funkcjonowania komunikacji zbiorowej.

W składzie PRTA  znajdzie się ok. 23 członków – przedstawicieli  różnych środowisk. Będą to przedstawiciele samorządu lokalnego: Miasta Poznania (ZTM i BPiRM UMP), Rady Miasta Poznania, Młodzieżowej Rady Miasta Poznania oraz Miejskiej Rady Seniorów. Swoich reprezentantów w PRTA będzie miało także środowisko naukowe, gminy, z którymi Miasto Poznań zawarło porozumienia transportowe, a także operatorzy/przewoźnicy (MPK Poznań i przewoźnicy  gminni). Ponadto w składzie PRTA znajdą się przedstawiciele organizacji społecznych, m.in. stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju miasta, stowarzyszeń rowerowych, organizacji osób niepełnosprawnych, organizacji ekologicznych, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i zrzeszeń TAXI. W skład rady wejdą również przedstawiciele: spółdzielni mieszkaniowych, Stowarzyszenia Metropolii Poznań, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Poznaniu.