Przewoził elementy dźwigu z naruszeniem przepisów. Postępowanie prowadzone jest na kwotę 18 tysięcy złotych

Sytuacja miała miejsce 9 grudnia na DK92 w Swarzędzu. Patrol inspekcji transportu drogowego zatrzymał do kontroli zespół pojazdów. Kierowca przewoził elementy dźwigu na własny użytek – nie był to przejazd zarobkowy. Inspektorzy już po pierwszym spojrzeniu wiedzieli, że doszło tam do naruszenia szeregu przepisów. Najpierw skierowali pojazd do inspektorów z Poznania, by ci zważyli i […]

Sytuacja miała miejsce 9 grudnia na DK92 w Swarzędzu. Patrol inspekcji transportu drogowego zatrzymał do kontroli zespół pojazdów. Kierowca przewoził elementy dźwigu na własny użytek – nie był to przejazd zarobkowy.

Inspektorzy już po pierwszym spojrzeniu wiedzieli, że doszło tam do naruszenia szeregu przepisów. Najpierw skierowali pojazd do inspektorów z Poznania, by ci zważyli i zmierzyli samochód wraz z ładunkiem.

Okazało się, że zespół pojazdów zamiast dopuszczalnych 40 t ważył aż 63,4 t. Oznacza to przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 23,4 t, czyli o 58,5%.

Przekroczenia nacisków osi wahały się od 14 do 21%.

Co więcej, okazało się, że kierowca nie posiadał zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdem nienormatywnym. Brakowało również pojazdu pilotującego przejazd.

Wszystkie naruszenia zostały wskazane kierowcy. Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała go o wszczęciu postępowania administracyjnego na kwotę 18000 złotych za naruszone przepisy drogowe.