Rozpoczął się proces zwalniania łóżek covidowych w szpitalach

W poniedziałek rozpoczął się proces zwalniania łóżek, które były zarezerwowane dla pacjentów z COVID-19. Dzięki temu placówki będą mogły wracać do swojej podstawowej działalności.

Gdy rozpoczynała się druga fala zakażeń w szpitalach powiatowych uruchamiano kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19, by zapewnić miejsca dla osób zakażonych, a jednocześnie odciążyć szpitale zakaźne.

Teraz, gdy liczba zakażeń spadła, a także uruchamiane są szpitale tymczasowe, rozpoczęto proces zwalniania łóżek dla pozostałych pacjentów.

W Wielkopolsce proces rozpoczął się w poniedziałek, 14 grudnia. Jak informuje Urząd Wojewódzki, decyzja została podjęta na podstawie rekomendacji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Liczba łóżek w szpitalach na terenie Wielkopolski, które prowadziły oddziały covidowe została zmniejszona o 520, w tym o 12 łóżek intensywnej terapii. Pozwala to na przywrócenie oddziałom pierwotnej roli i zapewnienie opieki pozostałym – niezakażonym – pacjentom.

Do końca miesiąca ma zostać zwolnionych kolejnych 70 łóżek, w tym także 9 do intensywnej terapii.

Zgodnie z poniedziałkowymi danymi, w Wielkopolsce jest łącznie 2796 łóżek „covidowych”, czyli dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2, z czego prawie tysiąc jest wolnych. W szpitalach jest 257 miejsc respiratorowych, w tym ok. 120 wolnych.