Innowacyjna rehabilitacja w formie… zdalnej i pod opieką specjalistów

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych uruchomił innowacyjny program telerehabilitacji kardiologicznej, która pozwala na przeprowadzenie ćwiczeń pod okiem specjalisty i z bieżącym monitoringiem stanu zdrowia bez konieczności stawiania się w placówce.

Program POSUM skierowany jest do pacjentów, którzy wcześniej nie korzystali z rehabilitacji kardiologicznej z różnych względów – zbyt duża odległość od specjalisty, brak czasu lub konieczność zachowania dystansu społecznego.

Lekarze podkreślają, że rehabilitacja jest bardzo ważna dla poprawy rokowań pacjentów, a tym samym zmniejszenia ryzyka kolejnych problemów wieńcowych w tym np. zawału serca.

Uczestnicy muszą najpierw uzyskać skierowanie od kardiologa i zgłosić się z nim do Dziennego Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w POSUM, gdzie po konsultacji, badaniach i teście wysiłkowym zostaną przypisani do konkretnego modelu rehabilitacji.

W pierwszych dniach pacjent będzie wprowadzany w program. To czas na naukę obsługi urządzeń i przeprowadzenie treningów wydolnościowych pod okiem specjalistów. Sesje rehabilitacyjne będą przygotowane indywidualnie do pacjenta.

Następnie, uczestnicy programu otrzymają wypożyczone urządzenia medyczne monitorujące trening, które pozwolą na trenowanie w domu – w wybranej formie i czasie. Zadania będzie zlecał lekarz biorąc pod uwagę zalecenia medyczne, a także preferencje pacjenta.

Zaprogramowanym sesjom rehabilitacyjnym będzie towarzyszyć ocena częstości rytmu serca, ciśnienia i EKG. Dane będą zbierane przez urządzenia i przekazywane na bieżąco do specjalistów w ośrodku. Dzięki temu trening będzie bezpieczny i dostosowany do możliwości pacjenta. Jednocześnie możliwa będzie kontrola postępów rehabilitacji.

Równocześnie z programu telerehabilitacji w POSUM może korzystać 20 osób. Cały cykl trwa 24 dni.