Nowe ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, 40 ognisko HPAI w 2020 r. w kraju i ósme w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12,6 tys. indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim. Gospodarstwo znajduje się w obszarze […]

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, 40 ognisko HPAI w 2020 r. w kraju i ósme w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12,6 tys. indyków rzeźnych, położonym w miejscowości Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim. Gospodarstwo znajduje się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem wcześniejszego ogniska ptasiej grypy.

Kolejne ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199,1 tys. kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Wielichowo-Wieś, w gminie Wielichowo, w powiecie grodziskim. Znajduje się w obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z wykryciem wcześniejszego ogniska HPAI

42 ognisko HPAI w kraju zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano prawie 33 tys. indyków rzeźnych w wieku 9 tygodni. Ferma położona jest w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim. Jest to ognisko kontaktowe do wcześniej stwierdzonego ogniska.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu podał, że Instytut w Puławach potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków w próbkach pobranych w miejscowości Chobienice, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim. Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano prawie 30,5 tys. szt. indyków rzeźnych. To 17. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w województwie wielkopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI.