Kultura na wyciągnięcie ręki w czasach pandemii

W przestrzeni miejskiej pojawiły się dzieła sztuki w ramach projektu Galeria w Witrynach, który realizowany jest przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i ZKZL. Tymczasowe ekspozycje mają z jednej strony ożywić przestrzeń miejską, a z drugiej, zapewnić swobodny kontakt z kulturą w nietypowych miejscach i przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Zamknięcie instytucji kultury z powodu pandemii sprawiło, że codzienny kontakt mieszkańców ze sztuką został ograniczony. To problem zarówno dla artystów jak i odbiorców. Z pomocą przyszedł wspólny projekt ZKZL i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Galeria w Witrynach to tymczasowe ekspozycje w przestrzeni miejskiej. ZKZL nieodpłatnie udostępnia twórcom Uniwersytetu swoje puste lokale. Dzięki temu, w różnych miejscach Poznania pojawiają się dzieła sztuki w miejscach, które niegdyś były punktami usługowymi lub handlowymi. Co 2 – 3 tygodnie artyści będę prezentować się w innych miejscach Poznania.

Pierwsza odsłona prezentowana jest w witrynie lokalu użytkowego przy placu Cyryla Ratajskiego 1. “Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” obejmuje twórczość artystów plakatowych.

Na wystawie zaprezentowano m.on. pracę Jana Jerzmańskiego, zdobywcę Grand Prix w konkursie “Poznań na plakacie”, a także dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii “Podróż do pandemii”, który jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. 

W ten sposób każdy mieszkaniec i turysta może utrzymać kontakt z kulturą w bezpiecznych i zgodnych z reżimem sanitarnym warunkach.