Poznań podpisał ugodę z Wyborową

W czwartek podpisano negocjowaną wcześniej ugodę ze spółką Wyborowa, dzięki której Miasto Poznań otrzymało prawo wieczystego użytkowania nieruchomości nad Jeziorem Maltańskim, a spółka zrzekła się roszczeń o odszkodowanie w tym zakresie.

Toczący się od 2002 roku spór dotyczył nieruchomości przy ul. Komandoria 5, gdzie przed laty spółka produkowała wódkę. Prawie 20 lat temu Rada Miasta Poznania zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego dla działek, na których mieściła się fabryka Wyborowej. Zakładał on przekształcenie terenu pod usługi turystyczne i rekreacyjne w ciągu 15 lat. Tym samym, Wyborowa nie mogła tam dalej produkować swoich wyrobów. Przedstawiciele spółki wystąpili z roszczeniami w związku ze zmianą planu zagospodarowania. Wskazali, że wartość nieruchomości spadła o ok. 99 mln złotych. Domagano się wypłacenia przez Miasto odszkodowania. (więcej na ten temat tutaj).

Ostatecznie, ugoda została podpisana dzisiaj, 17 grudnia 2020 roku, a tym samym zakończył się wieloletni spór. Na podstawie podpisanego dokumentu, spółka Wyborowa zrzekła się wszelkich roszczeń w tej sprawie, a Miasto nabyło do swojego zasobu prawo użytkowania wieczystego  nieruchomości. 

Co to – poza konsekwencjami prawnymi – oznacza? Przede wszystkim to możliwość poszerzenia jeziora Maltańskiego w najwęższym miejscu, co oznacza rozbudowę Toru Regatowego o tor powrotny. Dzięki temu tor spełni wymagania Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA) i Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF) i będzie można na nim organizować jeszcze bardziej prestiżowe imprezy międzynarodowe.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego “Malta” w Poznaniu, przyjętym przez radnych w 2002 r., obszar ten oznaczony jest symbolami: 6UT – tereny usług rekreacyjnych, 7KL – tereny infrastruktury transportowej: ulica lokalna oraz 1kk – tereny infrastruktury transportowej: tereny kolejki wąskotorowej “Maltanka”.