Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Poznania

Do Poznania dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy odebrał je prezydent Jacek Jaśkowiak. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie było oficjalnego przekazania z udziałem mieszkańców.

Zwykle przybyciu Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszyła uroczysta msza święta, a następnie oficjalne przekazanie go na Starym Rynku. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy, którzy zabierali ogień do swoich domów.

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, taki przebieg tradycji nie był możliwy.

Już po raz 30. harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą w wyjątkowej, międzynarodowej sztafecie, przekazując symboliczny ogień z Groty Narodzenia Pańskiego do regionów w całej Polsce. Akcja została zainaugurowana w 1986 roku w Austrii. Od tego czasu co roku chłopiec lub dziewczynka odbiera z Groty Światło, czyli ogień, które jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z innych krajów europejskich. Stamtąd wyjątkowa sztafeta wyrusza m.in. do Europy.

Związek Harcerstwa Polskiego otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polscy harcerze, poza rozprowadzeniem Światła po Polsce, przekazują je również dalej w ramach sztafety do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemski Ogień z Groty Narodzenia ma symbolizować pokój, miłość, niesienie pomocy potrzebującym i braterstwo.  Co roku akcja ma inne hasło przewodnie. W tym roku to “Światło Służby”, które ma promować i zachęcać do współdziałania i bezinteresownej pomocy.